Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Bezpieczeństwo

Joanna Parafianowicz o rasistowskich poglšdach

AdobeStock
W filmie „Więzień nienawiœci" ("American History X") strażak, ojciec Dereka i Daniela, ginie na służbie zabity przez czarnoskórych. W starszym z braci zaczynajš kiełkować rasistowskie poglšdy, z czasem zaœ postawy nacjonalistyczne i nazistowskie.

Konflikt z lokalnš czarnoskórš społecznoœciš nabrzmiewa tak dalece, że po grupowych napadach na sklepy imigrantów Derek brutalnie zabija dwóch młodych Afroamerykanów. Scena, pojmania, sprowadzajšca się niemal wyłšcznie do ujęcia oczu bohatera, pełnych dumy, okrucieństwa i nienawiœci, wywołuje dreszcze.

Dla tego młodego Amerykanina nienawiœć jest sposobem na życie. Wyrazem niezadowolenia i rozczarowania. Nadał im twarz sšsiadów, którzy nie urodzili się w Ameryce, lecz w niej zamieszkali. To jednak tylko film, prawda?

Jesteœmy w Polsce. Delikatna, nieco jeszcze chłopięca twarz młodego mężczyzny, jasne oczy, ciemnoblond gładko zaczesane włosy, asymetryczny przedziałek i pozostajšce w sprzecznoœci z tym wyglšdem słowa, płynšce z twitterowego profilu Krzysztofa Bosaka (o nim mowa): „Nie ma argumentów teologicznych za samoistnš wartoœciš migracji i mieszania kultur. Ani za tym, że dobrem dla uchodŸców jest oddalenie od ich ojczyzny czy przesiedlenie w obcš kulturę".

Inna twarz, choć podobna: asymetrycznie zaczesane blond włosy, przedziałek po lewej stronie, okulary w metalowych ramkach i pytanie zaskakujšco niepasujšce do delikatnej fizis autora (Robert Winnicki, prezes Ruchu Narodowego): „Dewianci w armii dzięki PiS? (...) Chcš umożliwić służbę w Wojsku Polskim transseksualistom, ludziom z głębokimi zaburzeniami psychicznymi".

„Czołem Wielkiej Polsce" to z kolei słowa powitania kierowane do sympatyków Ruchu Narodowego w powiecie radomszczańskim przez dziecinnie, ba, niewinnie wręcz wyglšdajšcego – jak sam się okreœla – nacjonalistę, rzymskiego katolika VA, pasjonata motoryzacji, gier komputerowych, hardware'u i ogromnego fana Formuły 1 Bartka Długoszewskiego, na oko nastoletniego jeszcze zwolennika Ruchu Narodowego.

Nie należy się wpisami przejmować, prawda? Ale... „Polska dla Polaków" – z takim okrzykiem nieznany mężczyzna miał zaatakować na ulicy 14-letniš dziewczynę, która szła ulicš Słupeckš na warszawskiej Ochocie. Powodem miał być ciemny kolor jej skóry – dziewczyna tureckiego pochodzenia trafiła do szpitala z licznymi obrażeniami ciała. Między wpisami na Twitterze a opisanym zdarzeniem niby trudno dopatrzyć się zwišzku przyczynowo-skutkowego. Warto jednak pamiętać, że od tolerowania radykalnych treœci w słowach do przymykania oczu na czyny krzywdzšce innych ludzi z powodu koloru skóry, pochodzenia etnicznego, wiary czy upodobań seksualnych, droga może być krótka. Póki jej nie przeszliœmy ze œwiadomoœciš, w jakim kierunku zmierzamy, warto zapobiec temu, co trafnie okreœlajš słowa Stanisława Kisielewskiego: to, że jesteœmy w d..., to jedno. Problem w tym, że zaczęliœmy się w niej urzšdzać.

Autorka jest adwokatem, redaktorem naczelnym „Pokoju Adwokackiego" (www.pokojadwokacki.pl), członkiem Naczelnej Rady Adwokackiej.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL