Komisja Nadzoru Finansowego zweryfikowała wysokość buforów nałożonych latem ubiegłego roku na dziesięć komercyjnych banków w Polsce z tytułu uznania ich za inne instytucje o znaczeniu systemowym (OSII, ang. other systemically important institutions). Wtedy wysokość buforów, uzależniona głównie od skali banków (ale też struktury ich bilansu), mniej więcej zgadzała się wielkością bilansu banków – PKO BP i Pekao, dwa największe banki choć różniące się dość znacznie skalą bilansu – dostały po 0,75 pkt proc. Trzy kolejne banki pod względem skali – BZ WBK, mBank i ING Bank Śląski dostały po 50 pkt proc., natomiast Getin Noble Bank, Millennium, BGŻ BNP Paribas, Handlowy i Raiffeisen Polbank po 0,25 pkt proc. Alior wtedy nie został sklasyfikowany jako OSII i nie dostał żadnego buforu. Liczono więc, że zakończona teraz rewizja przyniesie tylko tę zmianę – uznanie Aliora, który przez rok zwiększył bilans o jedną czwartą, za OSII i nałożenie bufora o wysokości 0,25 pkt proc.

Tymczasem doszło do sporych zmian. Przede wszystkim mBankowi, piątemu graczowi na rynku, podwyższono bufor do 0,75 pkt proc. z 0,50 pkt proc. Tymczasem Pekao, czyli wiceliderowi, obniżono go do 0,50 pkt proc. z 0,75 pkt proc. Na niezmienionym poziomie pozostawiono bufory w BZ WBK, ING Banku Śląskim, Getin Noble Banku, BGŻ BNP Paribas i Handlowym (oraz prawdopodobnie Raiffeisen Polbanku). Aliora, mimo że to już ósmy pod względem bilansu i siódmy pod względem kredytów bank w Polsce, nie uznano za OSII i nie nadano mu bufora (stan na 30 listopada). Czekamy także na decyzję dotyczącą bufora dla PKO BP (wynosi do tej pory 0,75 pkt proc.).

Dla porównania warto przypomnieć wartość bilansów największych banków komercyjnych w Polsce. Na koniec września kolejność była następująca: PKO BP (290 mld zł), Pekao (171 mld zł), BZ WBK (150 mld zł), mBank (132 mld zł), ING Bank Śląski (122 mld zł), BGŻ BNP Paribas (72 mld zł), Millennium (70 mld zł), Alior (65 mld zł), Getin Noble Bank (63 mld zł), Raiffeisen Polbank (49 mld zł) i Handlowy (44 mld zł).

Sprawa wysokości buforów OSII dokłada się do szeregu zmian, skumulowanych w końcówce tego roku, które wpływają na współczynniki i wymogi kapitałowe banków (wzrost wagi ryzyka dla hipotek walutowych, wzrost bufora zabezpieczającego, wprowadzenie bufora ryzyka systemowego, zmiany w IFRS 9).