Zombi-banki znikają z Ukrainy

aktualizacja: 04.10.2015, 11:36
Foto: Bloomberg

Kończy się ogromne czyszczenie ukraińskiej bankowości z fikcyjnych banków zwanych tam bankami zombi oraz z banków piorących brudne pieniądze.

REDAKCJA POLECA

- Już prawie oczyściliśmy rynek z banków-zombi, w których nie było żadnych aktywów; zlikwidowaliśmy banki-pralnie, legalizujących pieniądze pochodzące z przestępstw; przeprowadziliśmy diagnostykę i stress-testy największych banków krajów w 2014 r i zgodnie z wynikami, dokapitalizowaliśmy niektóre. Teraz kończymy stress-testy za ten rok i opracowujemy program dokapitalizowania sektora na następne cztery lata - wyliczała Walerija Gontariewa prezes Narodowego banku Ukraina w wywiadzie dla agencji ZN.UA.

Wciąż na rynku jest grupa niewielkich banków, które mają zostać połączone w większe organizmy by przetrwać. W ocenie pani prezes, jeżeli 86 banków zajmuje jedynie 5 proc. sektora, to jest to sytuacja nienormalna.

Agencja Unian przypomina, że bank centralny w 2014 i ośmiu miesiącach 2015 r uznał za niewypłacalne 56 banków z czego trzy zostały przekazane w zarząd państwowego Funduszu Gwarancyjnego. Obecnie licencję na działalność bankową na Ukrainie ma 137 banków. Z nich 126 pracuje i jest uznane za wypłacalne.

Komentarz dnia
Żródło: ekonomia.rp.pl

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE