Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Banki

Zombi-banki znikajš z Ukrainy

Bloomberg
Kończy się ogromne czyszczenie ukraińskiej bankowoœci z fikcyjnych banków zwanych tam bankami zombi oraz z banków pioršcych brudne pienišdze.

- Już prawie oczyœciliœmy rynek z banków-zombi, w których nie było żadnych aktywów; zlikwidowaliœmy banki-pralnie, legalizujšcych pienišdze pochodzšce z przestępstw; przeprowadziliœmy diagnostykę i stress-testy największych banków krajów w 2014 r i zgodnie z wynikami, dokapitalizowaliœmy niektóre. Teraz kończymy stress-testy za ten rok i opracowujemy program dokapitalizowania sektora na następne cztery lata - wyliczała Walerija Gontariewa prezes Narodowego banku Ukraina w wywiadzie dla agencji ZN.UA.

Wcišż na rynku jest grupa niewielkich banków, które majš zostać połšczone w większe organizmy by przetrwać. W ocenie pani prezes, jeżeli 86 banków zajmuje jedynie 5 proc. sektora, to jest to sytuacja nienormalna.

Agencja Unian przypomina, że bank centralny w 2014 i oœmiu miesišcach 2015 r uznał za niewypłacalne 56 banków z czego trzy zostały przekazane w zarzšd państwowego Funduszu Gwarancyjnego. Obecnie licencję na działalnoœć bankowš na Ukrainie ma 137 banków. Z nich 126 pracuje i jest uznane za wypłacalne.

ródło: ekonomia.rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL