Nadzór zaktualizuje listę najważniejszych banków

Rewizja rankingu strategicznych kredytodawców raczej nie przyniesie dużych zmian, ale dołączyć do niego powinien szybko rosnący Alior.

Publikacja: 04.10.2017 21:46

Nadzór zaktualizuje listę najważniejszych banków

Foto: Fotorzepa, Magda Starowieyska

Komisja Nadzoru Finansowego przeprowadzi rewizję listy banków uznanych za tzw. inne instytucje o znaczeniu systemowym (OSII, ang. other systemically important institutions) – dowiedziała się „Rzeczpospolita".

Wyższe wymagania

Latem i jesienią ubiegłego roku KNF za OSII uznała dziesięć banków komercyjnych i dwa zrzeszające spółdzielcze. Skutek dla banków był taki, że KNF nałożyła na nie dodatkowe bufory kapitałowe (muszą je utrzymywać na poziomie jednostkowym i skonsolidowanym). PKO BP i Pekao, jako najwięksi, dostali po 0,75 pkt proc., średniej wielkości banki, takie jak BZ WBK, mBank i ING BSK, po 0,5 pkt proc. Mniejsze instytucje – Millennium, BGŻ BNP Paribas, Getin Noble Bank, Raiffeisen Bank Polska i Handlowy – otrzymały bufor w wysokości 0,25 pkt proc.

– Zgodnie z ustawą o nadzorze makroostrożnościowym nad systemem finansowym i zarządzaniu kryzysowym w systemie finansowym KNF co najmniej raz w roku dokonuje przeglądu adekwatności wskaźnika bufora OSII. Wzmiankowany przegląd wymagał wszczęcia postępowań administracyjnych, których strony (poszczególne banki) zostały odpowiednio powiadomione o tym fakcie. Postępowania są w toku. Należy przypuszczać, że zostaną zakończone odpowiednimi decyzjami administracyjnymi w IV kwartale tego roku – informuje Jacek Barszczewski, rzecznik KNF.

O zakwalifikowaniu banku do kategorii OSII decydują takie kryteria jak wielkość, powiązania z innymi instytucjami rynku finansowego oraz możliwość przejęcia jego funkcji przez inne podmioty.

Nadzór w wyniku prowadzonego przeglądu może uchylić albo zmienić decyzję uprzednio identyfikującą inną instytucję o znaczeniu systemowym i nakładającą na nią bufor z tego tytułu, więc KNF jest uprawniona do zmiany wysokości bufora. – Decyzje dotyczące takich zmian, o ile będą konieczne, mogą być wydane po zakończeniu postępowań administracyjnych, które obecnie się toczą – informuje Barszczewski. Zaznacza, że ze względu na trwające postępowania nie może przekazać informacji o ewentualnych zmianach wysokości wskaźnika bufora. Przypomina, że decyzja KNF identyfikująca bank jako OSII i nakładająca bufor z tego tytułu jest wykonalna natychmiast.

Kolejny czynnik

Ankietowani przez nas analitycy nie spodziewają się zmian wysokości buforów poszczególnych banków, mimo że niektóre z nich systematycznie rosną, np. BZ WBK zbliżył się nieco do Pekao. Ale do listy banków uznanych za OSII, właśnie z powodu szybkiego rozwoju, najprawdopodobniej dołączy Alior. Jeszcze w czasie tworzenia listy latem ubiegłego roku zajmował 11. miejsce pod względem wielkości aktywów (na koniec 2016 r. wynosiły 40 mld zł), ale przejął podstawową część Banku BPH i szybko zwiększał portfel dzięki wzrostowi organicznemu. W efekcie awansował już na dziewiąte miejsce, z aktywami wartymi ponad 62 mld zł. Najprawdopodobniej więc Alior zostanie teraz uznany za OSII i otrzyma bufor w wysokości 0,25 pkt proc.

To kolejny z czynników, który wpłynie teraz na wymogi kapitałowe banków. Z początkiem roku wzrośnie bufor zabezpieczający (o 0,6 pkt proc., do 1,88 pkt proc.), od grudnia urosną wagi ryzyka na hipoteki walutowe (do 150 ze 100 proc.) i zrewidowane zostaną bufory dla banków frankowych. Ponadto od początku roku wejdą w życie nowe standardy rachunkowości IFRS9 dotyczące rezerw. Dodatkowo banki stosujące metody wewnętrznych ratingów mogą otrzymać korekty parametru LGD, będącego odpowiednikiem zmiany wagi ryzyka dla banków stosujących metodę standardową. ©?

Komisja Nadzoru Finansowego przeprowadzi rewizję listy banków uznanych za tzw. inne instytucje o znaczeniu systemowym (OSII, ang. other systemically important institutions) – dowiedziała się „Rzeczpospolita".

Wyższe wymagania

Pozostało 95% artykułu
Banki
Zmiany w zarządzie największego polskiego banku. Nowy wiceprezes PKO
Materiał Partnera
Kredyt Unia to wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO
Banki
Zysk Aliora nieco powyżej oczekiwań
Banki
Strata NBP w 2023 roku poszła w miliardy złotych. Adam Glapiński pod ostrzałem
Banki
Cezary Stypułkowski, prezes mBanku: Marne prawo, żadna sprawiedliwość, upadła moralność