Przybywa przelewów błyskawicznych

aktualizacja: 13.09.2017, 15:47
Foto: Bloomberg

Polacy coraz chętniej korzystają z przelewów natychmiastowych. Przez rok ich wartość urosła o blisko 60 proc. a liczba o 67 proc.

W systemie Express Elixir, umożliwiającym realizację przelewów natychmiastowych oraz przelewów na numer telefonu (między indywidualnymi użytkownikami systemu BLIK), w sierpniu 2017 r. rozliczono 384,57 tys. transakcji o wartości 1,41 mld zł. W porównaniu z ubiegłym rokiem oznacza to wzrost odpowiednio o 67 proc. i 59,4 proc. Największą dzienną liczbę transakcji rozliczono 10 sierpnia – 20,51 tys. przelewów, natomiast najwyższa dzienna wartość przetworzonych zleceń została odnotowana 31 sierpnia i wyniosła 77,52 mln zł. To kolejny miesiąc wzrostu popularność przelewów błyskawicznych, których operatorem jest Krajowa Izba Rozliczeniowa.

System Express Elixir został uruchomiony w 2012 r. W listopadzie 2016 r. po raz pierwszy miesięczna wartość przelewów Express Elixir przekroczyła 1 miliard złotych. KIR odnotowuje coraz powszechniejszą wśród klientów banków potrzebę szybkiego przelewania pieniędzy. Wzrosty widoczne w statystykach są także efektem rosnącego zasięgu systemu Express Elixir – dotychczas usługę wdrożyło ponad 60 banków komercyjnych i spółdzielczych. Na rozwój wpływa także rosnąca popularność płatności na numer telefonu (płatności mobilnych typu P2P), pomiędzy indywidualnymi użytkownikami systemu BLIK, realizowanych z wykorzystaniem Express Elixir. W 2016 r. przelewy tego typu dostępne były dla klientów PKO Banku Polskiego, mBanku, Banku Zachodniego WBK, ING Banku Śląskiego oraz Banku Millennium.

Z kolei w systemie Elixir w sierpniu rozliczono 144,33 mln komunikatów obejmujących uznania (m.in. polecenia przelewu) oraz obciążenia (m.in. polecenia zapłaty), o łącznej wartości 398,6 mld zł. Rok do roku wzrost wyniósł odpowiednio 3 proc. i 8 proc. Największą dzienną liczbę komunikatów w systemie Elixir w analizowanym miesiącu odnotowano 10 sierpnia – tego dnia przetworzono 9,37 mln komunikatów o wartości 19,74 mld zł.

W systemie Euro Elixir w sierpniu rozliczono 2,35 mln komunikatów, których wartość wyniosła 13,41 mld euro, czyli więcej o 24 proc. i 39,5 proc. Największa dzienna liczba transakcji w systemie Euro Elixir w tym miesiącu została zrealizowana 22 sierpnia. Rozliczono wówczas 127,15 tys. komunikatów o wartości 724,96 mln euro.

Komentarz dnia
Żródło: rp.pl

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE