Banki

Bank stracił 8 mln zł przez oszustów

materiały prasowe
Katowicki oddział PKO BP stracił ponad 8 mln zł wyniku działania zorganizowanej grupy przestępczej, która wyłudziła kredyty obrotowe.

Nadzorująca śledztwo Prokuratura Regionalna w Katowicach ustaliła, że członkowie gangu doprowadzili Bank PKO BP II Oddział w Katowicach do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w łącznej wysokości 8 mln 180 tys. zł z tytułu udzielonych kredytów obrotowych - poinformowała PAP Prokuratura Krajowa. Sprawcy wprowadzili w błąd pracowników i w celu uzyskania kredytów obrotowych przedłożyli im podrobione, przerobione lub poświadczające nieprawdę dokumenty finansowo - księgowe.

Z punktu widzenia skali PKO BP, największego banku w Polsce, nie jest to duża kwota. Suma bilansowa banku na koniec marca wynosiła 289 mld zł, bank miał 200,5 mld zł kredytów. W 2016 r. odpisy utraty wartości kredytów w PKO BP wyniosły 1,6 mld zł, zysk netto w tym roku wyniesie ok. 2,8 mld zł.

Zatrzymano w tej sprawie dwie osoby, którym postawiono już zarzuty. Zatrzymań - na polecenie prokuratora - dokonywali we wtorek i środę funkcjonariusze Wydziału do Zwalczania Zorganizowanej Przestępczości Ekonomicznej Centralnego Biura Śledczego Policji. Jak informuje prokuratura, śledztwo ma charakter rozwojowy. Obecnie status podejrzanego ma w nim łącznie 11 osób, wobec których stosowane są wolnościowe środki zapobiegawcze.

Pierwszy ze sprawców jest podejrzany o oszustwo znacznej wartości, oszustwo kredytowe i fałszowanie dokumentów. Według śledczych swoim działaniem spowodował szkodę banku w wysokości ok. 900 tys. zł. Drugi zatrzymany jest podejrzany o udział w zorganizowanej grupie przestępczej oraz o popełnienie dwóch oszustw znacznej wartości i oszustw kredytowych. Wyrządzona przez niego szkoda sięga 800 tys. zł.

Po doprowadzeniu zatrzymanych do Prokuratury Regionalnej w Katowicach prokurator ogłosił im zarzuty. Wobec obu zastosowano następnie wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego.

Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL