Rosja zmienia system bankowy

aktualizacja: 21.04.2017, 12:26
Foto: Bloomberg

Ma być prostszy, bezpieczniejszy i bardziej dostępny dla ogółu Rosjan. Zmiany wejdą w życie od przyszłego roku.

REDAKCJA POLECA
15.05.2017
W Szwecji coraz trudniej zapłacić gotówką w sklepach
04.05.2017
Żegnaj recesjo, witaj biedo
02.05.2017
Mir zastąpi Visę i MasterCard
kariera
Millenialsi - czego oczekują od pracodawcy?

Duma w trzecim czytaniu przyjęła dziś ustawę o przejściu na nowy system bankowy w Rosji. Wprowadza ona podział banków w zależności od prowadzonych operacji na banki z uniwersalną licencją i banki z bazową (podstawową) licencją, podała agencja Prime.

Banki z licencją uniwersalną będą podlegać wszystkim wymaganiom, podczas kiedy posiadające licencję bazową obejmą regulacje uproszczone. Ma to pozwolić na zmniejszenie kosztów związanych ze spełnieniem przez nie standardów międzynarodowych oraz poprawić dostępność usług bankowych na terenie Rosji. Gotówka, jest w Rosji wciąż najpopularniejszym sposobem regulowania płatności a w wielu izolowanych osadach Dalekiego Wschodu, bankowość jest pojęciem nieznanym. Od 1 stycznia 2018 r. minimalna wielkość własnych środków (kapitału) banku z uniwersalną licencją wyniesie 1 mld rubli (70,3 mln zł), a dla banku z licencją bazową - 300 mln rubli (21,3 mln zł).

Dla poprawy bezpieczeństwa bankowości w Rosji ustawa wprowadza dla banków z licencją bazową ograniczenia we współpracy z zagranicznymi podmiotami. Nie mogą one lokować w swoi imieniu posiadanych pieniędzy klientów zagranicznych; nie mogą prowadzić lokat w metalach szlachetnych należących do zagranicznych firm i osób oraz lokować kosztowności w ich imieniu.

Ustawa zabrania też tym bankom otwierania korespondencyjnych rachunków w zagranicznych bankach (wyjątek to udział banku z zagranicznym systemie płatniczym).

Z drugiej strony banki z mniejszym kapitałem muszą dostarczyć do banku centralnego mniej dokumentów i sprawozdań. Nie muszą też dostarczać oceny ryzyka ani informacji o zarządzaniu ryzykiem i kapitałem, co należy do obowiązków banków z uniwersalną licencją.

Ustawa daje też możliwość zmiany statusu banku na status firmy mikro finansowania. Takie firmy mogą docierać z usługami do najbardziej izolowanych miejsc w Rosji.

POLECAMY

KOMENTARZE