Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Banki

Ukraina: rosyjskie banki w ślepym zaułku

AFP
Rosjanie majš ogromne problemy, by sprzedać ukraińskie oddziały największych państwowych banków.

Sankcje nałożone przez bank centralny Ukrainy na rosyjskie banki za wspieranie separatystów ze wschodu, zmusiły Rosjan do ucieczki z rynku. Wiadomo już, że łatwo nie będzie i może dojœć do przejęcia banków za bezcen, pisze gazeta Kommersant.

Wczoraj do publicznej wiadomoœci trafiła informacja, że transakcja sprzedaży ukraińskiego oddziału Sbierbanku została w ostatniej chwili zerwana. Natomiast wartoœć ukraińskiego oddziału drugiego banku Rosji - VTB - zmniejszyła się o 50 mln dol.

Obecnie na Ukrainie działajš 93 banki z czego osiem to oddziały rosyjskich banków. Największy - Sbierbank ma na Ukrainie aktywa 1,7 mld dol., Ukrsocbank należšcy do największego prywatnego banku Rosji -Alfa Group Michaiła Fridmana - 1,6 mld dol.; sam Alfa Bank ma 1,4 mld dol., Prominvestbank należšcy do VTB - 1,2 mld dol., VTB - 0,7 mld dol. a VS Bank (także należy do Sbierbanku) - 0,15 mld dol. Dużo mniejsze sš jeszcze prywatny Forvard (Russkij Standard Rustama Tariko) - 0,07 mld dol. i BM-bank(VTB) - 0,06 mld dol.

W 2016 r udział aktywów rosyjskich banków na Ukrainie spadł z 15,3 proc. do 8,8 proc. Jednak rynek, jak podkreœlajš analitycy, wcišż jest dla Rosjan atrakcyjny, więc i straty bardziej bolš.

- Banki już straciły i choć ukraiński biznes nigdy nie był duży, to był interesujšcy. Jednak w ostatnich latach oddziały na Ukrainie przynosiły straty i potrzebowały dokapitalizowania z centrali - zwraca uwagę ekonomista Anton Tabach dla agencji Nowosti.

Sankcje banku centralnego uniemożliwiajš oddziałom spłacanie zacišgniętych w rosyjskich centralach kredytów i przelewania odsetek. Bank Rosji zapowiedział pomoc dla swoich banków. Zwolni jest na trzy lata z tworzenia obowišzkowych rezerw dla ich ukraińskiego biznesu.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL