Zalecenie regulatora zostało wydane w nawiązaniu do jego stanowiska z początku grudnia 2016 r. w sprawie polityki dywidendowej banków w 2017 r. KNF zaostrzył wtedy wymogi dotyczące wypłaty dywidendy dla banków mających portfele hipotek walutowych.

Alior wprawdzie podał jednocześnie, że decyzja dotycząca podziału zysku pozostaje w kompetencjach walnego zgromadzenia, ale zalecenie KNF jest zgodne z planami zarządu, aby bank dywidendy nie wypłacał. Wręcz przeciwnie, Alior potrzebuje kapitału na rozwój – w połowie ubiegłego roku przeprowadził wtórną publiczną ofertę akcji, z której pozyskał 2,2 mld zł brutto (trafiły na przejęcie podstawowej części Banku BPH i na wzmocnienie kapitał własnych). Według analityków bank będzie mógł wzmacniać pozycję kapitałową dzięki wysokiemu zwrotowi z kapitału (wskaźnik ROE ma sięgnąć 14 proc. w 2020 r., średnia w sektorze w tym roku zbliży się do ok. 8 proc.).

Alior Bank podawał niedawno, że zakładając niezmienne wymogi regulacyjne, osiągnie możliwość podziału zysku z akcjonariuszami w 2020 r. - Przy założeniu braku kolejnych przejęć oraz zmian wymogów nadzorczych, wypłata dywidendy w 2020 r. jest możliwa, a w 2021 r. już bardzo prawdopodobna – mówił na niedawnej konferencji prasowej Wojciech Sobieraj, prezes Alior Banku.