Prezes NBP objął kontrolę nad prognozami

aktualizacja: 20.03.2017, 21:51
Foto: Bloomberg

Nowa jednostka organizacyjna NBP, która przejmie od zlikwidowanego Instytutu Ekonomicznego sporządzanie prognoz gospodarczych, podlega bezpośrednio prezesowi Adamowi Glapińskiemu.

Szefem tej jednostki - Departamentu Analiz Ekonomicznych - został Piotr Szpunar. Dotąd był on doradcą prezesa Glapińskiego, pełniącym obowiązki zastępcy dyrektora Departamentu Stabilności Finansowej.

Druga z jednostek, na które Instytut Ekonomiczny został podzielony mocą decyzji zarządu banku centralnego z początku marca, to Departament Badań Ekonomicznych. Jego szefem został prof. Andrzej Sławiński, dotychczasowy dyrektor generalny IE. Odpowiadającym za ten departament członkiem zarządu jest Ryszard Kokoszczyński, któremu wcześniej podlegał Instytut Ekonomiczny.

Jak wynika z informacji, które otrzymaliśmy w NBP, Departament Badań Ekonomicznych będzie swego rodzaju jednostką naukową działającą w strukturze banku centralnego. Natomiast analizy o bezpośrednim znaczeniu dla prowadzenia polityki pieniężnej i realizacji innych ustawowych celów banku sporządzał będzie Departament Analiz Ekonomicznych. To oznacza, że to on będzie przygotowywał prognozy inflacji i PKB, wykorzystywane przez Radę Polityki Pieniężnej w procesie decyzyjnym.

NBP tłumaczy, że podział Instytutu na dwie mniejsze, wyspecjalizowane jednostki zwiększy ich sprawność i elastyczność. „Przegląd struktur organizacyjnych wybranych banków centralnych wskazuje, że obszar badawczy jest z reguły organizacyjnie oddzielony od części analitycznej" – wyjaśniło biuro prasowe banku centralnego.

Nie wszystkich obserwatorów to uzasadnienie zmian w organizacji NBP przekonuje. – Wygląda na to, że prezes Glapiński chce mieć większą kontrolę nad prognozami – powiedział „Parkietowi" Andrzej Bratkowski, były członek Rady Polityki Pieniężnej. Glapiński, który na czele NBP stoi od czerwca ub.r., od tego czasu kilkakrotnie odżegnywał się od prognoz IE NBP.

Umiejscowienie na czele Departamentu Analiz Ekonomicznych Piotra Szpunara, który odpowiadał dotąd za kwestie stabilności finansowej, zdaje się z kolei odzwierciedlać prezesa NBP, który wielokrotnie podkreślał, że dla niego najistotniejsza jest dziś rola banku centralnego jako organu makroostrożnościowego.

Komentarz dnia
Żródło: rp.pl

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE