Bankom trudno mocniej ciąć koszty, liczą na przychody

aktualizacja: 19.03.2017, 22:00
Foto: Bloomberg

Pod względem wskaźnika wydatków do dochodów ten rok może polskim bankom przynieść poprawę, ale tylko niewielką.

REDAKCJA POLECA

Biorąc pod uwagę wskaźniki kosztów do dochodów (C/I) za cały 2016 r., najbardziej efektywnym kosztowo giełdowym bankiem był mBank (45,7 proc.), który wyprzedził nieznacznie BZ WBK (46 proc.). Na trzeciej lokacie znalazł się Pekao (47,3 proc.), na czwartej ING Bank Śląski (48,5 proc.), zaś na piątej Alior (49 proc.).

Rok wcześniej czołówka była podobna, choć wtedy wskaźniki były gorsze (wyższe) ze względu na dodatkowe koszty, jakie poniósł sektor w związku z upadłością spółdzielczego SK Banku (2 mld zł) oraz brak wpływu transakcji z Visą, która w 2016 r. dołożyła się do wyniku (ponad 2 mld zł). Z drugiej strony w 2016 r. w życie wszedł nowy podatek od aktywów, który przez 11 miesięcy kosztował sektor bankowy około 3,2 mld zł.

Średni wskaźnik C/I dla całego sektora bankowego wyniósł w ubiegłym roku 56 proc., czyli poprawił się z 59 proc. (mimo podatku bankowego, ale pomogła wspomniana Visa, brak dużych upadłości banków oraz organiczny rozwój biznesu).

Analitycy Haitong Banku prognozują, że w tym roku, kiedy pozytywnego wpływu z Visy już nie będzie, zaś podatek bankowy będzie płatny za wszystkie 12 miesięcy (a nie za 11, jak w ubiegłym roku), wskaźnik C/I utrzyma się na poziomie 56 proc. Bardziej optymistyczne prognozy zakładają, że może obniżyć się do 54 proc., jeśli nie pojawią się dodatkowe koszty regulacyjne, akcja kredytowa będzie rozwijać się w dobrym tempie, a marża odsetkowa się utrzyma.

Komentarz dnia
Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE