Podczas posiedzenia w środę rada nadzorcza BOŚ odwołała ze stanowiska wiceprezesów Annę Milewską (pełniła do stanowisko od marca 2016 r.) i Dariusza Grylaka (wiceprezesem było roku, ale z BOŚ związany już wcześniej, od 2016 r. na wyższych stanowiskach, m.in. wicedyrektor skarbu i doradca zarządu).

Na wiceprezesów powołano natomiast Arkadiusza Grabarczyka (będzie również pierwszym zastępcą prezesa banku, obejmie nadzór nad zarządzaniem ryzykiem istotnym w działalności banku, KNF we wtorek zgodziła się na ten awans) oraz prof. Konrada Raczkowskiego. Zarząd banku jest trzyosobowy: prezesem nadal jest Bogusław Białowąs (funkcję tę sprawuje od paru miesięcy), wiceprezesami są Garbarczyk i Raczkowski.

Szczególnie ciekawą postacią jest Raczkowski, były wiceminister finansów (od jesieni 2015 do marca 2016). To dr hab. prof. nadzw. w zakresie zarządzania instytucjami publicznymi, o którym zrobiło się głośno w marcu 2016 r., kiedy podczas debaty na SGH poświęconej wprowadzonemu właśnie podatkowi bankowemu (jako wiceminister był jednym z odpowiedzialnych za wdrożenie podatku) powiedział, że „kilka banków jest toksycznych i upadną jeszcze w tym roku". - To małe banki, od razu uspokajam, i nie będzie to zaburzało polskiego systemu finansowego. Ta agonia może się przeciągnąć o kilka miesięcy i nastąpić w 2017 r. Ale to nie będzie wynikać z tego, że w tym roku wszedł podatek bankowy, tylko z tego, że te banki były źle zarządzane, a nadzór instytucjonalny działał źle – mówił Raczkowski.

Za te słowa został odwołany, po czym szybko znalazł zatrudnienie właśnie w BOŚ jako dyrektor zarządzania pionem finansów. Bank ten wtedy opracowywał właśnie nowy program naprawczy (realizowany do dziś, niebawem bank przeprowadzi drugą w ciągu dwóch lat emisję akcji wartą 400 mln zł). Kasandryczna prognoza Raczkowskiego okazała się nietrafna (od tego czasu upadł tylko jeden – Bank Spółdzielczy w Nadarzynie, mający tylko 140 mln zł depozytów).

Konrad Raczkowski specjalizuje się w zarządzaniu w systemie gospodarczym, finansach publicznych oraz gospodarce nieoficjalnej. Od 2012 r. jest dyrektorem Instytutu Ekonomicznego Społecznej Akademii Nauk w Warszawie oraz kierownikiem katedry Zarządzania w Gospodarce. Jest stypendystą rządu Szwecji z zakresu zarządzania (2009), członkiem Państwowej Komisji Egzaminacyjnej do Spraw Doradztwa Podatkowego (VI kadencji), członkiem Royal Economic Society oraz British Academy of Management. Autor ponad 100 publikacji naukowych. Laureat nagrody Prezesa Polskiej Akademii Nauk „za wybitne osiągnięcia naukowe w zakresie finansów" w IX konkursie Komitetu Nauk o Finansach PAN.