Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Banki

Mateusz Morawiecki sceptycznie podchodzi do ustawy frankowej zaproponowanej przez prezydenta Andrzeja Dudę

AFP
Według wicepremiera Mateusza Morawieckiego projekt ustawy frankowej w wersji prezydenckiej byłby groŸny dla sektora bankowego.

W ubiegłš œrodę NBP opublikował szacunki, z których wynika, że bezpoœrednie koszty rozwišzań zaproponowanych w prezydenckim projekcie wyniosš 44 mld zł. W opinii banku centralnego wprowadzenie w życie ustawy w takim kształcie byłoby groŸne nie tylko dla sektora bankowego, ale również dla całej gospodarki.

- Ten projekt prezydencki, gdyby przeszedł, jeżeli prawdš sš te pierwotne wyliczenia, które teraz mamy, czyli około 40 mld straty, byłby dużym zagrożeniem dla sektora – powiedział Mateusz Morawiecki w czwartek w radiu RMF.

Dodał, że rzšd na razie nie pracuje nad ustawš frankowš.

- Prezydent zaproponował jakšœ opcję i obecnie czekamy na dokładniejsze analizy, natomiast moim zdaniem powinniœmy tutaj postawić na współpracę czy na dogadanie się pomiędzy tymi dwoma grupami, które do tej pory nie potrafiły się dogadać. Jedna podchodziła do tego emocjonalnie, a druga może miała zbyt za mało serca na dłoni- powiedział Morawiecki.

Prezydencka kancelaria zaprezentowała propozycję projektu ustawy, która umożliwia przewalutowanie kredytu po kursie sprawiedliwym wyliczanym indywidualnie, zakłada także zwrot spreadów walutowych oraz możliwoœć przekazania bankowi mieszkania w zamian za umorzenie zadłużenia. Tak jak pisaliœmy w poniedziałkowej „Rzeczpospolitej", kancelaria prezydencka bierze pod uwagę modyfikację projektu, ale pod warunkiem, że główne intencje prezydenta zostanš zachowane.

- Nie jest intencjš Kancelarii Prezydenta RP (KPRP) doprowadzenie do destabilizacji sektora bankowego, bardzo mocno uwzględnia się warunek stabilnoœci sektora finansowego w Polsce – podano w odpowiedzi biura prasowego Kancelarii Prezydenta na pytanie „Rzeczpospolitej".

– Zakłada się rozłożenie w czasie ubytków w dochodach banków, jakie byłyby wywołane przez zaproponowane mechanizmy. Analiza opracowanych w KPRP rozwišzań będzie możliwa dopiero po przedstawieniu wyliczeń przez KNF. Nie wyklucza się wprowadzenia zmian w projekcie, ale przy założeniu, że główne intencje i mechanizmy zostanš zachowane – dodaje Kancelaria Prezydenta. KNF może przedstawić szacunek kosztów tego projektu w marcu.

ródło: ekonomia.rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL