Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Banki

Prawie co pišty Polak wcišż nie ma konta w banku

Adobe Stock
Jak podliczył NBP w raporcie „Postawy Polaków wobec obrotu bezgotówkowego luty 2017", wcišż 17 proc. naszych rodaków nie ma konta osobistego.

Z kolei z badań „Eksploracja postaw i potrzeb klientów indywidualnych oraz mikroprzedsiębiorców w kategorii bankowej" przeprowadzonych przez instytut Kantar Millward Brown na zlecenie Nest Banku wynika, że ponad 18 proc. Polaków nie wie ile miesięcznie płaci za prowadzenie rachunku w banku.

8 sierpnia 2018 roku w życie wchodzi nowelizacja Ustawy o usługach płatniczych, nakładajšca na banki obowišzek oferowania bezpłatnego podstawowego rachunku płatniczego. Bankowcy liczš na to, że nowe regulacje pozytywnie wpłynš na œwiadomoœć finansowš Polaków i spora częœć z 17 proc. nieubankowionych osób otworzy konto osobiste.

Zmieni się również sposób informowania o usługach. Ujednoliceniu ulegnie między innymi nazewnictwo oraz standard informowania o opłatach, co zwiększyć ma przejrzystoœć usług bankowych i komfort klientów.

– Podstawowy rachunek płatniczy będzie mógł założyć każdy Polak, pod warunkiem, że nie posiada innego konta osobistego w polskiej walucie. Jego otwarcie nie będzie mogło się wišzać z żadnymi opłatami. Co więcej, banki nie będš mogły warunkować dostępu do niego skorzystaniem z innych usług – wyjaœnia Agnieszka Porębska-Koœć z Nest Banku.

W marcu 2017 r. warunkowo darmowe konto w banku posiadało 56 proc. Polaków – wynika z badań Nest Banku. Nie wszyscy jednak sš œwiadomi kosztów jakie generujš ich rachunki. Ponad 26 proc. z œwiadomie płaciło za prowadzenie rachunku, ale aż 18 proc. z badanych nie miało pojęcia jakie koszty ponosi.

Nowe przepisy mówiš, że bezpłatne ma być: założenie i prowadzenie konta, obsługa karty płatniczej, wypłaty z bankomatów własnych banków oraz pięć darmowych wypłat w miesišcu z bankomatów innych banków. Dodatkowo, w każdym miesišcu będzie można bezpłatnie zrealizować pięć transakcji tj.: przelew, polecenie zapłaty, zlecenie stałe.

– Bezwarunkowo bezpłatny rachunek jest w Nest Banku od dawna dostępny w stałej ofercie i cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem klientów. Jasne zasady przycišgajš zarówno klientów sprawnie poruszajšcych się w bankowym œwiecie, jak i tych obawiajšcych się powierzyć swoje pienišdze instytucji finansowej - zauważa Agnieszka Porębska-Koœć.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL