Nowa danina miała podbić oprocentowanie kredytów, ale na razie ma odwrotny efekt

Nowa danina miała podbić oprocentowanie kredytów, ale na razie ma odwrotny efekt. To może jednak być zjawisko przejściowe.

Aktualizacja: 05.02.2016 12:04 Publikacja: 04.02.2016 20:00

Foto: Fotorzepa, Marta Bogacz

Stawki oprocentowania po jakich banki pożyczają sobie pieniądze (WIBOR), z którymi powiązane jest oprocentowanie innych kredytów powoli, ale systematycznie maleją. W dodatku na rynku finansowym wyraźnie widoczne są oczekiwania na ich dalszy spadek (wyceniane w tzw. kontraktach FRA). W przypadku stawki WIBOR 3M oczekiwany jest spadek o około 0,25 pkt proc. (obecnie wynosi 1,69 proc.). To oznacza, że inwestorzy oczekują spadku kosztu kredytu.

To o tyle dziwne, że zwykle stawki WIBOR zmieniają się w rytm stóp procentowych NBP. Tymczasem ostatnio ekonomiści wycofują się z oczekiwań, że Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje się obniżyć stopy procentowe. Dwa miesiące temu 80 proc. ankietowanych przez „Parkiet" ekonomistów przewidywało, że do połowy 2016 r. Rada obniży stopy procentowe W ankiecie z końca stycznia poluzowania polityki pieniężnej w takim horyzoncie czasowym oczekiwało już niespełna 40 proc.

Pozostało 82% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Banki
Czy ratowanie Getin Noble Banku się zwróci? Potężne koszty
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Banki
EBC zażądał od dwóch wielkich banków, by wycofały się z Rosji. Ostatnie ostrzeżenie
Banki
Największy bank USA pozwał drugi bank Rosji. Groźba konfiskaty blisko 10 mld dolarów
Banki
Wakacje kredytowe mają zostać przedłużone. "Większość zagłosuje za tym pomysłem"
Banki
Kadrowa miotła dotarła do Banku Pekao. Kto zostanie prezesem?