Michał Krupiński, prezes Pekao: wystarczy miejsca dla dwóch banków o podobnej nazwie

O rywalizacji z PKO BP i planach stworzenia polskiego czempiona finansowego mówi w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" i "Parkietu" Michał Krupiński, prezes Pekao. Zdradza też czy bank wesprze w razie potrzeby firmy energetyczne i kopalnie.

Publikacja: 21.01.2018 15:46

Michał Krupiński, prezes Pekao: wystarczy miejsca dla dwóch banków o podobnej nazwie

Foto: Fotorzepa, Adam Bogacz

Oto wybrane fragmenty wywiadu, który w całości będzie można przeczytać w jutrzejszym wydaniu "Rzeczpospolitej".

- Jeśli chodzi o strategie idziecie na zderzenie z innym, państwowym bankiem o podobnej nazwie?

Sektor bankowy w Polsce jest bardzo konkurencyjny, ale jednocześnie rynek jest na tyle duży i perspektywiczny, że powinno wystarczyć miejsca dla dwóch banków o podobnej nazwie. Pamiętamy jednak, że jesteśmy też instytucją komercyjną. Nasi akcjonariusze chcą, abyśmy wykorzystywali swoje przewagi rynkowe, poprawiali rentowność i wypłacali dywidendę. (...)

- Co myślicie o stworzeniu polskiego czempiona finansowego (na przykład z innym państwowym bankiem PKO BP, czy ubezpieczycielem PZU), który wzorem na przykład hiszpańskiego Santandera mógłby aktywnie się włączyć w konsolidację branży w Europie?

Oba banki już oficjalnie zaprzeczyły, że prowadzone są takie analizy. Z mojego doświadczenia jako bankiera inwestycyjnego wynika, że nie tak się podchodzi do budowy narodowych czempionów. Banki, które osiągnęły sukces wywodzą się z rynków konkurencyjnych, które są dla nich doskonałą platformą do innowacji i ekspansji a nie z pozycji monopolisty. Santander, Itau, Raiffeisen, Erste to są banki, które wzmacniały swoje kompetencje i budowały międzynarodową skale w ten właśnie sposób. A odpowiadając na pytania wprost – tak, chcemy być polskim Santanderem! (...)

- Jaką koniunkturę gospodarczą przewidujecie w tym roku w Polsce i na świecie? Wydaje się, że grozi nam przegrzanie. Może nawet już tego doświadczamy.

Jestem optymistą. Nie widzę większych czynników ryzyka na świecie. Mamy mocny wzrost gospodarczy w USA. Sytuacja w strefie euro jest pod kontrolą. Nie widać większych problemów w Chinach ani znacznych geopolitycznych ognisk zapalnych.

Co do Polski też jesteśmy pozytywnie nastawieni. Przewidujemy, że wzrost gospodarczy będzie bliski 4 proc. Jako jeden z największych kredytodawców obserwujemy zachowanie stóp procentowych. Zakładamy, że pierwsza ich podwyżka nastąpi w czwartym kwartale tego roku. Wszystko wskazuje na to, że nastąpi mocne przyspieszenie po stronie inwestycji, zwłaszcza prywatnych. Liczymy, że będzie temu towarzyszyć mniejsza niepewność wśród przedsiębiorców związana chociażby z licznymi zmianami legislacyjnymi. Widzimy coraz większy optymizm wśród naszych korporacyjnych klientów. Przybywa projektów inwestycyjnych na rynku fuzji i przejęć, infrastrukturalnym, nieruchomości. (...)

- Jeśli byłaby taka potrzeba to czy wsparlibyście finansowo państwowe firmy energetyczne, kopalnie?

Jesteśmy zainteresowani wszystkimi projektami, które mają komercyjny sens dla banku. Aby wypracować współczynnik ROE na poziomie 14 proc. lub więcej, będziemy bardzo selektywnie skupiać się na tych branżach, które dają nam najlepszą rentowność przy ograniczonym koszcie ryzyka. Natomiast aktualnie nie analizujemy jakichkolwiek projektów górniczych.

Cały wywiad Andrzeja Steca z Michałem Krupińskim, prezesem Pekao w poniedziałkowym wydaniu "Rzeczpospolitej" oraz w "Parkiecie", a także na naszych stronach internetowych. W wywiadzie także m.in. o tym jakich nowości mogą spodziewać w tym roku klienci Pekao i o tym jakie korzyści przyniesie im współpraca banku z PZU.

Oto wybrane fragmenty wywiadu, który w całości będzie można przeczytać w jutrzejszym wydaniu "Rzeczpospolitej".

- Jeśli chodzi o strategie idziecie na zderzenie z innym, państwowym bankiem o podobnej nazwie?

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Banki
Saga frankowa drenuje banki. Czy uchwała Sądu Najwyższego coś zmieni?
Banki
Zmiany w zarządzie największego polskiego banku. Nowy wiceprezes PKO
Materiał Partnera
Kredyt Unia to wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO
Banki
Zysk Aliora nieco powyżej oczekiwań
Banki
Strata NBP w 2023 roku poszła w miliardy złotych. Adam Glapiński pod ostrzałem