Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Banki

#RZECZoBIZNESIE: Marcin Stefaniuk: Split payment zatrzyma karuzele VAT-owskie

tv.rp.pl
Ten system będzie skuteczny. Nie wiadomo jednak, w jaki sposób wpłynie na przeciętnego przedsiębiorcę – mówi Marcin Stefaniuk, dyrektor Departamentu Faktoringu i Finansowania Handlu w Banku Millennium, goœć programu Marcina Piaseckiego.

Wprowadzenie split payment (podzielonej płatnoœci) będzie miało wpływ na przedsiębiorców. - Do końca nie wiemy jak będzie się kształtowała ich płynnoœć finansowa. To rozwišzanie nie było jeszcze nigdzie wprowadzane w tak szerokim zakresie jak w Polsce – mówił Stefaniuk.

Spli payment ma zaczšć działać w lipcu. Rozdzieli należnoœci między przedsiębiorcami na dwie częœci: płatnoœć właœciwš i VAT. Będš to 2 oddzielne konta. Obecnie przedsiębiorcy wykorzystujš całe œrodki zanim zapłacš VAT.

- Nie można powiedzieć, że na 100 proc. stworzy to wielkie problemy. Jednak jako branża przygotowujemy się do negatywnego scenariusza – zdradził goœć.

Stefaniuk podkreœlił, że rozwišzania, które banki będš dostarczały zmierzajš do tego, żeby jak najmniej się zmieniło. - Przedsiębiorca będzie płacił jednym przelewem, co jest technicznie możliwe – mówił.

- Faktoring po 1 lipca będzie tš samš usługš. Trochę bardziej skomplikowanš dla banku, ale nie dla przedsiębiorcy. Chcemy, żeby przedsiębiorca w ogóle tego nie odczuł – dodał.

Goœć przyznał, że w nowym systemie powstanš nowe koszty, ale wštpi czy uda się je przerzucić na klientów i przedsiębiorców.

- Faktoring to usługa tak konkurencyjna, trwa tak zażarta walka pomiędzy faktorami, że to my poniesiemy koszty dostosowania systemu – stwierdził.

Stefaniuk przyznał, że wiedza przedsiębiorców o split payment jest jeszcze mała. - Mamy szczegółowe zapytania od największych firm. Od sektora małych i œrednich firm jeszcze tych zapytań nie ma – podał.

- W zakresie przygotowania się do split payment aktywnie działajš dostawcy usług finansowych i rozwišzań finansowo-księgowych – dodał.

Stefaniuk zaznaczył, że nie ma wštpliwoœci, iż split payment poprawi wpływy VAT do budżetu. - Ten system jest tak szczelnie zamknięty, że wyprowadzenie pieniędzy będzie bardzo trudne. Mafie, które działały, karuzele VAT-owskie, które się kręciły, muszš się przestać kręcić. Ten system będzie skuteczny. Nie wiadomo w jaki sposób wpłynie na przeciętnego przedsiębiorcę i należy mieć obawy. Ministerstwo Finansów też ma takie obawy – tłumaczył.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL