Banki będą mniej skłonne pożyczać na mieszkania

Bloomberg
Rynek kredytów hipotecznych może się w tym roku skurczyć o 15 proc. – przewidują bankowcy. Marże wzrosną, bo podatek od aktywów najmocniej obniża rentowność tego typu pożyczek.

Nowo udzielonych kredytów w 2016 roku będzie o 10–20 proc. mniej niż w ubiegłym roku – przewidują bankowcy. Podatek od aktywów i wyższe wymogi kapitałowe spowodują, że udzielanie finansowania na zakup mieszkań przez zwykłego Kowalskiego staje się dla banków coraz mniej opłacalne.

– Można oczekiwać spadku bieżącej sprzedaży hipotek o około 15 proc. Wpływ na to będzie mieć kilka czynników – przede wszystkim wzrost marż i opłat, wyższe wymogi w zakresie wkładu własnego wynikające z Rekomendacji S, bliskie wyczerpanie puli dopłat w ramach programu „MdM" oraz wyższe wymogi kapitałowe banków aktywnych dotychczas na rynku kredytu hipotecznego – wymienia Paweł Dziekoński, dyrektor departamentu produktów kredytowych Deutsche Bank Polska.

Zupełnie nowe warunki

Większość analityków przewiduje kredytowe tąpnięcie. Do wyjątków należą bankowcy spodziewający się, że akcja kredytowa w tej części rynku pozostanie na poziomie z 2015 r. Jeśli nawet w po...

Źródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL