Banki będą mniej skłonne pożyczać na mieszkania

aktualizacja: 13.01.2016, 06:48
Foto: Bloomberg

Rynek kredytów hipotecznych może się w tym roku skurczyć o 15 proc. – przewidują bankowcy. Marże wzrosną, bo podatek od aktywów najmocniej obniża rentowność tego typu pożyczek.

Nowo udzielonych kredytów w 2016 roku będzie o 10–20 proc. mniej niż w ubiegłym roku – przewidują bankowcy. Podatek od aktywów i wyższe wymogi kapitałowe spowodują, że udzielanie finansowania na zakup mieszkań przez zwykłego Kowalskiego staje się dla banków coraz mniej opłacalne.

– Można oczekiwać spadku bieżącej sprzedaży hipotek o około 15 proc. Wpływ na to będzie mieć kilka czynników – przede wszystkim wzrost marż i opłat, wyższe wymogi w zakresie wkładu własnego wynikające z Rekomendacji S, bliskie wyczerpanie puli dopłat w ramach programu „MdM" oraz wyższe wymogi kapitałowe banków aktywnych dotychczas na rynku kredytu hipotecznego – wymienia Paweł Dziekoński, dyrektor departamentu produktów kredytowych Deutsche Bank Polska.

Artykuł dostępny tylko dla prenumeratorów "Rzeczpospolitej"

Zamów subskrypcję plus na pół roku 33% TANIEJ
i czytaj bez ograniczeń!

  • E-wydanie "Rzeczpospolitej"
  • Aplikacja na smartfon i tablet
  • Dostęp do: Wydarzeń, Ekonomii, Prawa, Plusa Minusa w serwisie www.rp.pl
Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE