Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Banki

Banki będš mniej skłonne pożyczać na mieszkania

Bloomberg
Rynek kredytów hipotecznych może się w tym roku skurczyć o 15 proc. – przewidujš bankowcy. Marże wzrosnš, bo podatek od aktywów najmocniej obniża rentownoœć tego typu pożyczek.

Nowo udzielonych kredytów w 2016 roku będzie o 10–20 proc. mniej niż w ubiegłym roku – przewidujš bankowcy. Podatek od aktywów i wyższe wymogi kapitałowe spowodujš, że udzielanie finansowania na zakup mieszkań przez zwykłego Kowalskiego staje się dla banków coraz mniej opłacalne.

– Można oczekiwać spadku bieżšcej sprzedaży hipotek o około 15 proc. Wpływ na to będzie mieć kilka czynników – przede wszystkim wzrost marż i opłat, wyższe wymogi w zakresie wkładu własnego wynikajšce z Rekomendacji S, bliskie wyczerpanie puli dopłat w ramach programu "MdM" oraz wyższe wymogi kapitałowe banków aktywnych dotychczas na rynku kredytu hipotecznego – wymienia Paweł Dziekoński, dyrektor departamentu produktów kredytowych Deutsche Bank Polska.

Zupełnie nowe warunki

Większoœć analityków przewiduje kredytowe tšpnięcie. Do wyjštków należš bankowcy spodziewajšcy się, że akcja kredytowa w tej częœci rynku pozostanie na poziomie z 2015 r. Jeœ...

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL