Obniżka stóp procentowych najwyżej kosmetyczna

aktualizacja: 06.01.2016, 22:02
Foto: Bloomberg

Słabnący złoty może zastopować nawet najbardziej gołębią Radę Polityki Pieniężnej.

Większość analityków nadal zakłada, że zmiany w składzie RPP, do których dojdzie w najbliższych tygodniach, doprowadzą do obniżki stóp procentowych. Ale ten scenariusz nie wydaje im się już tak prawdopodobny jak jeszcze miesiąc temu. – Coraz wyraźniej widać, że nie ma warunków do cięcia stóp – przyznaje Tomasz Kaczor, główny ekonomista Banku Gospodarstwa Krajowego.

To jeden z kilku ekonomistów, którzy w ostatnich tygodniach zmienili swoje oczekiwania pod adresem RPP. Spośród 24 uczestników konkursu prognostycznego „Parkietu" 17 spodziewa się, że na koniec II kwartału tego roku stopa referencyjna NBP będzie niżej niż dziś (1,5 proc.). Na początku grudnia tego zdania było 19 z nich.

Artykuł dostępny w ramach oferty cyfrowej "Rzeczpospolitej"

Chcesz czytać więcej?
Zamów subskrypcję i czytaj bez ograniczeń!

  • E-wydanie "Rzeczpospolitej"
  • Aplikacja na smartfon i tablet
  • Dostęp do: Wydarzeń, Ekonomii, Prawa, Plusa Minusa w serwisie www.rp.pl
Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE