Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Banki

EBOR: obligacje w złotych na zdrowie

Bloomberg
Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju wyemitował pierwsze obligacje na finansowanie ochrony zdrowia na œwiecie, pozyskujšc 317 mln złotych od jednego z największych w Japonii ubezpieczycieli na życie.

Jedynym inwestorem okazał się Dai-ichi Life. Obligacje z 10-letnim okresem wykupu majš kupon rentownoœci 3,01 proc. i będš notowane na giełdzie w Luksemburgu.

Wicedyrektor departamentu skarbu i szefowa sekcji funduszy w EBOR, Isabelle Laurent wyjaœniła, że „nasza inauguracyjna emisja obligacji będzie wspierać kluczowe projekty ułatwiania dostępu i jakoœci usług w zakresie ochrony zdrowia, wyrobów farmaceutycznych w krajach, w których inwestujemy”.

Inne organizacje wielostronne również sprzedawały w przeszłoœci obligacje na sfinansowanie inicjatyw w zakresie ochrony zdrowia. Bank Œwiatowy wyemitował w czerwcu 2017 pierwsze „pandemiczne obligacje” majšce sfinansować doraŸny mechanizm finansowania walki z chorobami pandemicznymi (PEF). Mechanizm za ponad 500 mln dolarów jest przeznaczony dla krajów rozwijajšcych się, w których występuje ryzyko zarażenia się 6 rodzajami wirusów chorób pandemicznych (m. in. wirus A grypy, Ebola, SARS, goršczkš krwotocznš krymsko-kongijskš, goršczka doliny Rift (RVF, wet. enzootyczne zapalenie wštroby), goršczkš Lassa). Z kolei Międzynarodowy Mechanizm Finansowania Uodpornień IFFI sprzedał obligacje na sfinansowanie kampanii szczepień.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL