W grudniu 2017 r., w porównaniu rok do roku w ujęciu wartościowym, odmiennie jak w poprzednim miesiącu, udzielono mniej kredytów dla klientów indywidualnych – wynika z danych Biura Informacji Kredytowej. Najwyższy spadek odnotowano w przypadku kart kredytowych (-9,0 proc.) oraz kredytów mieszkaniowych (-6,0 proc.). W ujęciu liczbowym, jedyny wzrost w stosunku do grudnia 2016 r. odnotowała sprzedaż kredytów konsumpcyjnych (+9,2 proc.). Pogłębia się negatywna tendencja w sprzedaży kart kredytowych – w porównaniu do grudnia 2016 r. spada zarówno liczba wydawanych kart kredytowych (-16,2 proc.), jak i wartość przyznawanych limitów (-9,0 proc.).

Cały rok był jednak niezły. Dodatnie dynamiki w ujęciu wartościowym, a nie wolumenowym, w całym 2017 r. w porównaniu z 2016 r. dotyczyły wszystkich czterech produktów kredytowych. Najwyższa dodatnia dynamika (+ 11,1 proc.) dotyczyła kredytów mieszkaniowych. W ujęciu liczbowym w 2017 r. banki i SKOKi udzieliły o 5,5 proc. więcej limitów kredytowych oraz o 4,9 proc. kredytów mieszkaniowych. W całym 2017 r. banki i SKOK-i udzieliły łącznie 9,05 mln kredytów na wartość 133,2 mld zł.

Co ważne, jakość kredytów detalicznych poprawia się, do czego przyczynia się m.in. dobry wzrost gospodarczy, niskie bezrobocie i wzrost dochodów realnych. W grudniu 2017 r., w porównaniu do listopada 2017 r. pozytywnie zmienił się poziom jakości portfela kredytów konsumpcyjnych (-0,05). Nieznaczne pogorszenie jakości (+0,13) odnotował tylko portfel kart kredytowych. W porównaniu do sytuacji sprzed roku, tylko w portfelu kart kredytowych nastąpiło pogorszenie jakości. Najwyższą poprawę odnotował indeks jakości portfela kredytów mieszkaniowych (pozytywna zmiana o -0,17). Wszystkie cztery indeksy nadal pokazują, pomimo rosnącej sprzedaży, niski, bezpieczny a nawet dla części portfeli obniżający się poziom ryzyka portfela kredytowego gospodarstw domowych – informuje BIK.