Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Banki

Rosyjska mafia przechodzi na bitcoiny

shutterstock
Rosyjskie grupy przestępcze stopniowo przechodzš na transakcje w krypto walutach, poinformował bank centralny.

- Faktem jest, że kryminalny rynek stopniowo przechodzi na rozliczenia w krypto walutach - potwierdził Atriom Syczew z głównego zarzšdu bezpieczeństwa i ochrony informacji Banku Rosji.

Dodał, że jest jeszcze za wczeœnie, by oceniać ja to zjawisko wpływa na nielegalne wyprowadzane pieniędzy z kraju.

Bank centralny uważnie przyglšda się jednak przypadkom prania pieniędzy i ich wywozu za granicę podobnymi sposobami (z wykorzystaniem bitcoinów). Bank Rosji już ogłosił, że jest przeciw inicjatywie resortu finansów, by dać zgodę na handel krypto walutami na rosyjskich giełdach.

Tymczasem ministerstwo finansów w lutym chce przesłać do parlamentu projekt ustawy o wirtualnym pienišdzu, zapowiedział wiceminister Aleksiej Mojsiejew. Autorzy projektu ustawy liczš, że zostanie ona uchwalona w marcu 2018 r.

Uzasadnieniem jest rosnšca liczba operacji ale i oszustw Rosjan przez oferujšcych bitcoiny. Legalizacja ma zwiększyć bezpieczeństwo i jawnoœć inwestycji w wirtualny pienišdz.

„Krypto waluta zostanie okreœlona jako „inny majštek”. W projekcie nie pojawiš się żadne okreœlenia typu bitcoiny, efiry. Wszystkie krypto waluty - to „innym majštek”. Oprócz okreœlenia czym sš wirtualne pienišdze na terenie Rosji, jest też okreœlenie ICO (pierwsze publiczne notowanie tokenów) jako crowdfunding czyli sposób kolektywnego finansowane czegoœ, bazujšcy na wkładach dobrowolnych. Projekt wprowadza też ograniczenia kwoty lokaty od jednego inwestora. Transakcje w wirtualnych pienišdzach prawdopodobnie nie zostanš w Rosji objęte podatkiem VAT.
Bank Rosji zapowiedział że zamierza zakwalifikować crowdfunding jako „alternatywne Ÿródło uzyskania kapitału”.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL