Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Banki

#RZECZoBIZNESIE: Artur Kulesza: Banki nie przestanš istnieć

tv.rp.pl
Będzie spadać znaczenie oddziałów fizycznych, ale korzystanie z banku będzie jeszcze bardziej przyjemne – mówi Artur Kulesza, Dyrektor Departamentu Relacji Inwestorskich, Bank Millennium, goœć programu Marcina Piaseckiego.

Bank Millennium był pierwszym bankiem notowanym na warszawskiej giełdzie.

- 25 lat temu był to jeszcze Bank Inicjatyw Gospodarczych – przypomniał goœć.

- Historia bankowoœci na warszawskiej giełdzie to historia Banku Millennium – dodał.

Kulesza przyznał, że pierwszš korzyœciš z pojawienia się na giełdzie jest możliwoœć pozyskania kapitału.

- Z 30 mln zł wartoœci w dniu debiutu, dzisiaj kapitalizacja rynkowa wynosi prawie 9 mld zł. 300-krotnie zwiększyliœmy naszš wartoœć giełdowš – podkreœlił.

Dzisiaj na giełdzie jest notowanych 15 banków.

- Jest w zasadzie obowišzek, dla wszystkich większych banków, bycia notowanym na giełdzie. To zwiększa transparentnoœć, również zasady ładu korporacyjnego muszš być przestrzegane - tłumaczył Kulesza.

Podkreœlił, że korzyœci sš duże i warto być notowanym na giełdzie.

Goœć wyliczył, że dzisiaj banki stanowiš ponad 50 proc. kapitalizacji na giełdzie.

- Od 1998 r. został powołany indeks WIG-banki. Stopa zwrotu tego sektora jest wyższa od stopy zwrotu indeksu ogólnego. Prawie 6-krotnie wzrosły banki, mimo różnych zawirowań, a cały WIG w tym samym czasie wzrósł niecałe 5 razy – przypomniał.

Kulesza stwierdził, że trudno pokusić się o obraz banków za kolejne 25 lat.

- Niektórzy wieszczš, że może banki w ogóle nie będš istnieć. Według mnie będš, bo banki sš potrzebne. Jest to instytucja, która gwarantuje bezpieczeństwo posiadanych depozytów przez ludzi i firmy – mówił.

Ocenił, że najbliższe lata przyniosš wzrost mobilnoœci banku.

- Za chwilę bank to będzie telefon komórkowy. Już teraz większoœć transakcji można przeprowadzać przez telefon – tłumaczył.

- Będzie spadać znaczenie oddziałów fizycznych, ale korzystanie z banku będzie jeszcze bardziej przyjemne, łatwe i cišgle tak bezpieczne jak do tej pory – dodał.

Kulesza podkreœlił, że mimo ostatnich nadmiernych obcišżeń i regulacji sektor bankowy daje radę utrzymywać dobre wyniki.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL