#RZECZoBIZNESIE: Artur Kulesza: Banki nie przestaną istnieć

aktualizacja: 11.09.2017, 14:39
Foto: tv.rp.pl

Będzie spadać znaczenie oddziałów fizycznych, ale korzystanie z banku będzie jeszcze bardziej przyjemne – mówi Artur Kulesza, Dyrektor Departamentu Relacji Inwestorskich, Bank Millennium, gość programu Marcina Piaseckiego.

REDAKCJA POLECA

Bank Millennium był pierwszym bankiem notowanym na warszawskiej giełdzie.

- 25 lat temu był to jeszcze Bank Inicjatyw Gospodarczych – przypomniał gość.

- Historia bankowości na warszawskiej giełdzie to historia Banku Millennium – dodał.

Kulesza przyznał, że pierwszą korzyścią z pojawienia się na giełdzie jest możliwość pozyskania kapitału.

- Z 30 mln zł wartości w dniu debiutu, dzisiaj kapitalizacja rynkowa wynosi prawie 9 mld zł. 300-krotnie zwiększyliśmy naszą wartość giełdową – podkreślił.

Dzisiaj na giełdzie jest notowanych 15 banków.

- Jest w zasadzie obowiązek, dla wszystkich większych banków, bycia notowanym na giełdzie. To zwiększa transparentność, również zasady ładu korporacyjnego muszą być przestrzegane - tłumaczył Kulesza.

Podkreślił, że korzyści są duże i warto być notowanym na giełdzie.

Gość wyliczył, że dzisiaj banki stanowią ponad 50 proc. kapitalizacji na giełdzie.

- Od 1998 r. został powołany indeks WIG-banki. Stopa zwrotu tego sektora jest wyższa od stopy zwrotu indeksu ogólnego. Prawie 6-krotnie wzrosły banki, mimo różnych zawirowań, a cały WIG w tym samym czasie wzrósł niecałe 5 razy – przypomniał.

Kulesza stwierdził, że trudno pokusić się o obraz banków za kolejne 25 lat.

- Niektórzy wieszczą, że może banki w ogóle nie będą istnieć. Według mnie będą, bo banki są potrzebne. Jest to instytucja, która gwarantuje bezpieczeństwo posiadanych depozytów przez ludzi i firmy – mówił.

Ocenił, że najbliższe lata przyniosą wzrost mobilności banku.

- Za chwilę bank to będzie telefon komórkowy. Już teraz większość transakcji można przeprowadzać przez telefon – tłumaczył.

- Będzie spadać znaczenie oddziałów fizycznych, ale korzystanie z banku będzie jeszcze bardziej przyjemne, łatwe i ciągle tak bezpieczne jak do tej pory – dodał.

Kulesza podkreślił, że mimo ostatnich nadmiernych obciążeń i regulacji sektor bankowy daje radę utrzymywać dobre wyniki.

Komentarz dnia
Żródło: rp.pl

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE