Coraz mniej pracowników w hiszpańskich bankach

aktualizacja: 31.08.2017, 16:45
Foto: Bloomberg

W latach 2007 – 2016 hiszpańskie banki zredukowały zatrudnienie o 83 tys. do około 195 tys. pracowników.

Zlikwidowano w tym czasie ponad 16 tys. oddziałów – według danych banku centralnego. Tendencja ta utrzymywała się także w pierwszym kwartale bieżącego roku, kiedy zamknięto kolejne 400 oddziałów.

W ciągu minionej dekady dość radykalnie zmienił się zatem krajobraz hiszpańskiego sektora bankowego. W tym czasie borykał się on ze skutkami zapaści na tamtejszym rynku mieszkaniowym, których kulminacja przypada na 2012 r. Rząd dostał wtedy 41 mld euro na wsparcie przeżywających kłopoty banków. Warunki tej pomocy wywołały falę konsolidacji i wyrzuciły z rynku tzw. zombie banki, a więc instytucje sztucznie podtrzymywane przy życiu.

Ale nawet po tej operacji oczyszczającej system, wiele banków nie zrezygnowało z dalszej redukcji kosztów. Zmuszają je do tego nowe przepisy zwiększające wymogi kapitałowe, spadek przychodów spowodowany rekordowo niskimi stopami procentowymi i wreszcie nadal słaba koniunktura w budownictwie.

A poza tym hiszpańska bankowość ma jeszcze spore rezerwy, bo jest tam o wiele więcej oddziałów niż w innych krajach strefy euro w przeliczeniu na liczbę mieszkańców. Średnia dla tego regionu to niecałe 30 oddziałów na 100 tys. dorosłych mieszkańców, a w Hiszpanii jest ich około 70. 

Komentarz dnia
Żródło: rp.pl

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE