Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Banki

Coraz mniej pracowników w hiszpańskich bankach

Bloomberg
W latach 2007 – 2016 hiszpańskie banki zredukowały zatrudnienie o 83 tys. do około 195 tys. pracowników.

Zlikwidowano w tym czasie ponad 16 tys. oddziałów – według danych banku centralnego. Tendencja ta utrzymywała się także w pierwszym kwartale bieżšcego roku, kiedy zamknięto kolejne 400 oddziałów.

W cišgu minionej dekady doœć radykalnie zmienił się zatem krajobraz hiszpańskiego sektora bankowego. W tym czasie borykał się on ze skutkami zapaœci na tamtejszym rynku mieszkaniowym, których kulminacja przypada na 2012 r. Rzšd dostał wtedy 41 mld euro na wsparcie przeżywajšcych kłopoty banków. Warunki tej pomocy wywołały falę konsolidacji i wyrzuciły z rynku tzw. zombie banki, a więc instytucje sztucznie podtrzymywane przy życiu.

Ale nawet po tej operacji oczyszczajšcej system, wiele banków nie zrezygnowało z dalszej redukcji kosztów. Zmuszajš je do tego nowe przepisy zwiększajšce wymogi kapitałowe, spadek przychodów spowodowany rekordowo niskimi stopami procentowymi i wreszcie nadal słaba koniunktura w budownictwie.

A poza tym hiszpańska bankowoœć ma jeszcze spore rezerwy, bo jest tam o wiele więcej oddziałów niż w innych krajach strefy euro w przeliczeniu na liczbę mieszkańców. Œrednia dla tego regionu to niecałe 30 oddziałów na 100 tys. dorosłych mieszkańców, a w Hiszpanii jest ich około 70. 

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL