Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Banki

#RZECZoBIZNESIE: Artur Kulesza: Trudno przekonać inwestorów do banków

tv.rp.pl
Banki borykajš się z dochodowoœciš rzędu 7-8 proc. Inwestorzy majš do dyspozycji różne sektory, gdzie dochodowoœci z kapitału sš dwucyfrowe – mówi Artur Kulesza, Dyrektor Departamentu Relacji Inwestorskich w Banku Millennium, goœć programu Marcina Piaseckiego.

Banki zarobiły prawie 7 mld zł w pierwszym półroczu tego roku.

- Wyniki za II kwartał podało już 5 banków, więc można coœ powiedzieć po tych publikacjach. Wyglšda na to, że II kw. będzie dużo lepszy niż I. Z drugiej strony te wyniki nie mogły być tak dobre jak II kw. zeszłego roku, bo wtedy były ekstra zyski z transakcji Visa Europe - tłumaczył Kulesza.

- Wyglšda na to, że w tym kwartale sektor bankowy osišgnie 4 mld zł. Jest szansa, że cały rok zamknie się dobrym wynikiem. Być może będzie on lepszy niż zeszłe 2 lata. Jako prognozę możliwš do osišgnięcia podaje się 15 mld zł – dodał.

Goœć przyznał, że zyski banków z odsetek rosnš nawet dwucyfrowo. - Ich ogólny udział w jest mniejszy, bo zyski z prowizji rosnš jeszcze szybciej – zaznaczył.

Goœć odniósł się do oceny, że 15 mld zł, które banki może zarobiš, to dużo.

- Warto przypomnieć, że sektor bankowy 15 mld zł zarabiał w 2011 r. Wtedy kapitały banków wynosiły niecałe 130 mld zł, w tej chwili jest to prawie 190 mld zł. Zyskownoœć z kapitału wtedy była całkiem przyzwoita, na poziomie 13 proc. W tej chwili borykamy się z dochodowoœciš rzędu 7-8 proc. Stanowi to duży problem, żeby przekonać inwestorów, aby inwestowali w sektor bankowy. Oni majš do dyspozycji różne sektory, gdzie dochodowoœci z kapitału sš dwucyfrowe.

Kulesza zaznaczył, że rentownoœć sektora bankowego wynika z nadmiernych obcišżeń, jak podatek bankowy.

Goœć podkreœlił, że polski sektor bankowy jest bezpieczny.

- W Polsce wiele ze współczynników do liczenia kapitału banków jest dużo bardziej rygorystyczne niż w innych krajach europejskich. Poziomy kredytów niespłacanych czy zagrożonych sš też dużo niższe. Nie widać też żadnych zagrożeń od strony gospodarki – tłumaczył.

Dodał, że z ryzyk zewnętrznych jest cišgle sprawa załatwienia kwestii kredytów walutowych.

- Od dwóch lat padajš różne propozycje. Niektóre budziły wielkš grozę, na szczęœcie się nie zmaterializowały. Kierunek najnowszej propozycji jest dobry. Jeżeli pomagać, to tylko tej częœci kredytobiorców u których istnieje ryzyko kredytowe. Lepiej pomóc im teraz, żeby za chwilę nie przestali spłacać kredytów. To samo dotyczy nie tylko kredytów walutowych, ale też złotowych. Sš gospodarstwa domowe o trudniejszej sytuacji i być może tym należy pomagać – mówił.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL