#RZECZoBIZNESIE: Michał Macierzyński: E-gospodarka wyrwie Polskę z marazmu

Od e-administracji, poprzez e-urząd, kończąc na całej e-gospodarce, Polska ma szansę wyrwać się z marazmu, który może nam grozić jeżeli nie pójdziemy drogą internetową – mówi Michał Macierzyński, wicedyrektor centrum bankowości mobilnej i internetowej, PKO Bank Polski, gość programu Marcina Piaseckiego.

Publikacja: 16.08.2017 13:52

#RZECZoBIZNESIE: Michał Macierzyński: E-gospodarka wyrwie Polskę z marazmu

Foto: tv.rp.pl

Gość przypomniał, że e-administracja funkcjonuje w Polsce od wielu lat, ale była bardzo rzadko używana.

- Obecnie ponad płowa PITów jest składana przez internet – zaznaczył.

- Głównym czynnikiem, który nas zniechęcał do korzystania było to, że musimy udowodnić swoją tożsamość w internecie. Podpis cyfrowy czy profil zaufany wiążą się pewnymi opłatami bądź dużą ilością formalności - wyjaśnił Macierzyński.

Wyjaśnił, że przy zmianie przepisów, pierwszym programem był 500+, udało się stworzyć platformę, gdzie klient składa wniosek poprzez bankowość internetową.

- Takich wniosków zostało złożonych już blisko 300 tys. na 2,5 mln wszystkich, którzy mają prawo do tego świadczenia – wyliczył.

- To pokazuje, że Polacy lubią tego rodzaju nowinki technologiczne. Przez to, że możemy poświadczyć swoją tożsamość, niektóre banki umożliwiają założenie profilu zaufanego poprzez bankowość internetową – dodał.

Tłumaczył, że przy pomocy profilu zaufanego możemy np. założyć firmę, sprawdzić punkty karne czy zamówić dowód osobisty. - Liczba tych usług jest coraz większa – stwierdził Macierzyński.

Zaznaczył, że w niektórych krajach Europy oparto e-administrację na systemach bankowych.

- Nie można powiedzieć, że wymyślamy proch. Po prostu wykorzystujemy infrastrukturę, która jest – ocenił.

- Bank dostarcza tylko tożsamość i nie otrzymuje więcej żadnych informacji, np. z ZUSu. Żaden bank nie ma bladego pojęcia o tym, co klient robi w serwisie e-administracji. Oczywiście banki takie dane chciałyby posiadać, bo jest to istotne przy udzielaniu kredytów. Jeżeli do tego dojdzie, to tylko i wyłącznie za zgodą klienta i urzędu – tłumaczył.

Macierzyński przyznał, że banki zaangażowały się w e-administrację, bo jeżeli mówimy o tym co ma nadejść dla banków europejskich, to nie chcą one być tylko prądem w gniazdku.

- Tego typu usługi powodują, że ekosystem dla bankowości automatycznie zupełnie inaczej wygląda. Klient wie, że bank jest bardzo istotny i to jest centrum jego usług – mówił.

- Poza tym środki z 500+ lądują na kontach banków – dodał.

Macierzyński zaznaczył, że im bardziej nowoczesna gospodarka, tym większy jest obrót w e-commerce i m-commecre, a to jest w interesie banków.

- Od e-administracji, poprzez e-urząd, kończąc na całej e-gospodarce, Polska ma szansę wyrwać się z marazmu, który może nam grozić jeżeli nie pójdziemy drogą internetową czy m-commercową. Jeżeli będzie więcej użytkowników, którzy chętnie korzystają z takich usług, a bramą do tego będą polskie banki, to jest to tylko w naszym interesie – stwierdził.


Wstępny odczyt PKB przez GUS za II kwartał wyniósł 3,9 proc.

- To bardzo dobrze. Mniej niż w I kwartale, ale w porównaniu do poprzednich lat bardzo dużo. W porównaniu do innych krajów UE to też bardzo dużo - ocenił Macierzyński.

- 3,9 proc. w całym roku jest cały czas w zasięgu polskiej gospodarki. To więcej niż sam rząd czy Komisja Europejska zaplanowała na ten rok – dodał.

Przyznał, że konsumpcja Polaków ma bardzo duży wpływ na ten wzrost.

- Również inwestycje, które do niedawna były kulą u nogi. Miejmy nadzieję, że połączenie tych dwóch czynników spowoduje, że polska gospodarka będzie się rozwijała - mówił Macierzyński.

- Trzeba też pamiętać o bardzo niskim bezrobociu, co przekłada się na niże wydatki państwa na różne daniny – dodał.

Gość przypomniał, że e-administracja funkcjonuje w Polsce od wielu lat, ale była bardzo rzadko używana.

- Obecnie ponad płowa PITów jest składana przez internet – zaznaczył.

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Banki
Saga frankowa drenuje banki. Czy uchwała Sądu Najwyższego coś zmieni?
Banki
Zmiany w zarządzie największego polskiego banku. Nowy wiceprezes PKO
Materiał Partnera
Kredyt Unia to wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO
Banki
Zysk Aliora nieco powyżej oczekiwań
Banki
Strata NBP w 2023 roku poszła w miliardy złotych. Adam Glapiński pod ostrzałem