Oto największe banki świata

aktualizacja: 21.04.2017, 11:42

Tegoroczny ranking największych banków pod względem wielkości posiadanych aktywów, sporządzony przez S&P Global Market Intelligence, po raz kolejny zdominowały chińskie instytucje.

REDAKCJA POLECA

W rankingu S&P Global Market Intelligence na pierwszych 23 pozycjach znalazły się największe banki świata, których suma aktywów przekracza bilion dolarów. Wszystkie były zlokalizowane na trzech kontynentach: w Azji, Ameryce Północnej i w Europie.

Listę zdominowały globalne giganty finansowe, które prowadzą rozbudowaną bankowość detaliczną. Ponownie na prowadzenie wysunęły się chińskie spółki, z Industrial & Commercial Bank of China na czele. Stan jego aktywów wynosi obecnie 3,47 bln dol. Na piątym miejscu uplasował się japoński bank Mitsubishi UFJ Financial (2,59 bln dol.), a tuż za nim amerykański holding JP Morgan Chase & Co. Pierwszym europejskim bankiem na liście jest brytyjski HSBC, który znalazł się na 7. miejscu. Jego aktywa warte są 2,37 bln dol.

Żaden ze znanych banków inwestycyjnych nie przekroczył natomiast progu biliona dolarów. Dwa kolosy z Nowego Jorku - Goldman Sachs i Morgan Stanley - zajęły kolejno 32 i 37 miejsce.

Europejskie banki pozostają z kolei coraz bardziej w tyle za chińskimi i amerykańskimi spółkami, czego przyczyną było znaczne osłabienie euro i funta w ubiegłym roku, które spowodowało spadek wartości ich aktywów. Przedstawicieli polskich banków wciąż brakuje w całym rankingu, obejmującym 100 banków.

- Największe chińskie banki kontynuowały wzrost w 2016 roku. Natomiast zawirowania na rynku walutowym wywołane Brexitem uderzyły w europejskie spółki zawarte w rankingu największych banków S&P Global Market Intelligence – piszą autorzy raportu.

Zobacz pierwszą dziesiątkę największych banków świata w powyższej fotogalerii. Pełny ranking dostępny jest na stronie S&P Global Market Intelligence.

Komentarz dnia
Żródło: rp.pl

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE