Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Banki

Oto największe banki świata

Bloomberg
Tegoroczny ranking największych banków pod względem wielkoœci posiadanych aktywów, sporzšdzony przez S&P Global Market Intelligence, po raz kolejny zdominowały chińskie instytucje.

W rankingu S&P Global Market Intelligence na pierwszych 23 pozycjach znalazły się największe banki œwiata, których suma aktywów przekracza bilion dolarów. Wszystkie były zlokalizowane na trzech kontynentach: w Azji, Ameryce Północnej i w Europie.

Listę zdominowały globalne giganty finansowe, które prowadzš rozbudowanš bankowoœć detalicznš. Ponownie na prowadzenie wysunęły się chińskie spółki, z Industrial & Commercial Bank of China na czele. Stan jego aktywów wynosi obecnie 3,47 bln dol. Na pištym miejscu uplasował się japoński bank Mitsubishi UFJ Financial (2,59 bln dol.), a tuż za nim amerykański holding JP Morgan Chase & Co. Pierwszym europejskim bankiem na liœcie jest brytyjski HSBC, który znalazł się na 7. miejscu. Jego aktywa warte sš 2,37 bln dol.

Żaden ze znanych banków inwestycyjnych nie przekroczył natomiast progu biliona dolarów. Dwa kolosy z Nowego Jorku - Goldman Sachs i Morgan Stanley - zajęły kolejno 32 i 37 miejsce.

Europejskie banki pozostajš z kolei coraz bardziej w tyle za chińskimi i amerykańskimi spółkami, czego przyczynš było znaczne osłabienie euro i funta w ubiegłym roku, które spowodowało spadek wartoœci ich aktywów. Przedstawicieli polskich banków wcišż brakuje w całym rankingu, obejmujšcym 100 banków.

- Największe chińskie banki kontynuowały wzrost w 2016 roku. Natomiast zawirowania na rynku walutowym wywołane Brexitem uderzyły w europejskie spółki zawarte w rankingu największych banków S&P Global Market Intelligence – piszš autorzy raportu.

Zobacz pierwszš dziesištkę największych banków œwiata w powyższej fotogalerii. Pełny ranking dostępny jest na stronie S&P Global Market Intelligence.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL