Prenumerata 2018 już w sprzedaży - SPRAWDŹ!

Banki

Ten bank wprowadza opłatę za... dostęp przez internet

Fotorzepa/ Marta Bogacz
Były różne formy „karania” klienta za samodzielność, ale Raiffeisen Polbank postanowił być szczery.

Klienci Raiffeisen Polbanku otrzymali niedawno informacje o tym, jakie zmiany w taryfie opłat i prowizji bank zamierza wprowadzić. Wśród wielu zmian intrygująca jest zwłaszcza ta, która na razie dotyczyć będzie tylko przedsiębiorców mających w Raiffeisen Polbanku rachunek. Bank zamierza bowiem wprowadzić dla nich opłatę za… dostęp do rachunku przez internet.

Klienci prowadzący działalność gospodarczą zapłacą 10 złotych miesięcznie za dostęp do rachunku. Jest tu możliwość uniknięcia opłaty – dotyczy ona sytuacji, gdy zdalnie rachunek obsługuje więcej niż jedna osoba. O ile więc jednoosobowe przedsiębiorstwo raczej takiej opłaty nie poniesie, to już spółki cywilne z takim kosztem muszą się liczyć.

Nie jest to może całkowita nowość w polskich bankach – klienci korporacyjni już się z takim czymś spotykali, a i przecież w bankach bywają lub bywały opłaty będące de facto formą płacenia za dostęp przez internet (opłaty za token, za kody sms itp.). Jednak co do zasady klienci indywidualni i drobni przedsiębiorcy nie mieli wyróżnionej osobnej opłaty za dostęp do konta przez internet i samodzielne wykonywanie pracy, którą normalnie wykonywał pracownik w bankowym okienku. Serwis cashless.pl spekuluje, że opłata wprowadzona przez Raiffeisen Polbank może być pierwszą z wielu i inne banki pójdą tym tropem.

Oprócz tej, przyznajmy jednak bulwersującej na pierwszy rzut oka opłaty, Raiffeisen Polbank wzorem konkurencji podnosi prowizje za karty wydawane do rachunków dla małych firm – z 3 do 5 zł miesięcznie przy wpływach do 20 tys. i z 1,5 do 2,5 zł przy wpływach powyżej 20 tys. złotych. Zdrożeje też opłata za kartę dla klientów indywidualnych – karta do konta Wymarzonego będzie kosztować 6 zamiast 3 zł miesięcznie. Tu jednak klienci dotychczasowi, którym bank obiecał stałą opłatę nie odczują podwyżki, a będzie też można wybrać plastik ze znaczkiem Visa, który będzie kosztować 3 zł miesięcznie.

Poprosiliśmy Raiffeisen Polbank o komentarz i podanie powodów wprowadzenia opłaty. Na razie nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL