Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Banki

Ten bank wprowadza opłatę za... dostęp przez internet

Fotorzepa/ Marta Bogacz
Były różne formy „karania” klienta za samodzielnoœć, ale Raiffeisen Polbank postanowił być szczery.

Klienci Raiffeisen Polbanku otrzymali niedawno informacje o tym, jakie zmiany w taryfie opłat i prowizji bank zamierza wprowadzić. Wœród wielu zmian intrygujšca jest zwłaszcza ta, która na razie dotyczyć będzie tylko przedsiębiorców majšcych w Raiffeisen Polbanku rachunek. Bank zamierza bowiem wprowadzić dla nich opłatę za… dostęp do rachunku przez internet.

Klienci prowadzšcy działalnoœć gospodarczš zapłacš 10 złotych miesięcznie za dostęp do rachunku. Jest tu możliwoœć uniknięcia opłaty – dotyczy ona sytuacji, gdy zdalnie rachunek obsługuje więcej niż jedna osoba. O ile więc jednoosobowe przedsiębiorstwo raczej takiej opłaty nie poniesie, to już spółki cywilne z takim kosztem muszš się liczyć.

Nie jest to może całkowita nowoœć w polskich bankach – klienci korporacyjni już się z takim czymœ spotykali, a i przecież w bankach bywajš lub bywały opłaty będšce de facto formš płacenia za dostęp przez internet (opłaty za token, za kody sms itp.). Jednak co do zasady klienci indywidualni i drobni przedsiębiorcy nie mieli wyróżnionej osobnej opłaty za dostęp do konta przez internet i samodzielne wykonywanie pracy, którš normalnie wykonywał pracownik w bankowym okienku. Serwis cashless.pl spekuluje, że opłata wprowadzona przez Raiffeisen Polbank może być pierwszš z wielu i inne banki pójdš tym tropem.

Oprócz tej, przyznajmy jednak bulwersujšcej na pierwszy rzut oka opłaty, Raiffeisen Polbank wzorem konkurencji podnosi prowizje za karty wydawane do rachunków dla małych firm – z 3 do 5 zł miesięcznie przy wpływach do 20 tys. i z 1,5 do 2,5 zł przy wpływach powyżej 20 tys. złotych. Zdrożeje też opłata za kartę dla klientów indywidualnych – karta do konta Wymarzonego będzie kosztować 6 zamiast 3 zł miesięcznie. Tu jednak klienci dotychczasowi, którym bank obiecał stałš opłatę nie odczujš podwyżki, a będzie też można wybrać plastik ze znaczkiem Visa, który będzie kosztować 3 zł miesięcznie.

Poprosiliœmy Raiffeisen Polbank o komentarz i podanie powodów wprowadzenia opłaty. Na razie nie otrzymaliœmy odpowiedzi.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL