„Sektor bankowy i technologiczny razem dla edukacji w zakresie cyberbezpieczeństwa” – to główne przesłanie porozumienia w projekcie „Bezpieczeństwo w Cyberprzestrzeni” podpisanego dzisiaj podczas Kongresu Edukacji Finansowej. Pod dokumentem inicjującym podpisy złożyli przedstawiciele Związku Banków Polskich, Banku Pekao, BZ WBK, ING Banku Śląskiego, Fundacji KIR na rzecz Rozwoju Cyfryzacji Cyberium oraz firm technologicznych: IBM Polska i Microsoft.

- To ponadbankowe porozumienie pokazuje, że w obszarze cyberbezpieczeństwa należy współpracować, a nie konkurować. Dziś, banki w Polsce ochraniają 33 miliony kont internetowych z czego 16 milionów aktywnych, codziennie użytkowanych. Jestem przekonany, że połączenie naszych doświadczeń i praktyk, jak i zasobów wiedzy skumulowanych w firmach infrastrukturalnych sektora bankowego i technologicznego, będzie podstawą powodzenia edukacyjnej misji w tym obszarze, realizowanej w różnych formach i skierowanej do różnych grup docelowych – powiedział Prezes Związku Banków Polskich, Krzysztof Pietraszkiewicz.

Liczba cyberprzestępstw w sektorze finansowym stale rośnie, na co wpływ mają nie tylko rosnąca liczba użytkowników bankowości elektronicznej i mobilnej, ale także coraz bardziej zaawansowane metody hakerów i w dużej mierze nieostrożność samych użytkowników. Na początku lutego głośno było o ataku hakerskim na polskie banki (jak się okazało trwającym od kilku tygodni), którego źródłem była strona Komisji Nadzoru Finansowego. Ale znacznie łatwiejszym celem są klienci, bo banki i ich infrastruktura są znacznie lepiej zabezpieczone, a systemy, na których opierają się banki – dobrze przetestowane pod kątem bezpieczeństwa. Klienci banków są słabszym ogniwem, ponieważ nie zawsze mają aktualne oprogramowanie antywirusowe lub ich świadomość zagrożeń jest niska.

Jak wskazują sygnatariusze, edukacja i przestrzeganie zasad bezpiecznego korzystania z nowoczesnych technologii, to w obliczu postępującej cyfryzacji kraju, jedno z największych wspólnych współczesnych wyzwań. Porozumienie zakłada podjęcie wspólnych działań na rzecz szerokiej budowy podstawowej wiedzy z zakresu cyberbezpieczeństwa, z uwzględnieniem zapewnienia ochrony systemów, infrastruktury teleinformatycznej oraz samych informacji. Organizatorzy podkreślili, że ideą projektu, jest stopniowe dołączanie do niego kolejnych podmiotów, co będzie sprzyjało zwiększaniu skali realizacji jego głównych założeń.