Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Banki

Jak długo odkładać na wkład własny

Fotorzepa, Marta Bogacz
Wiele lat oszczędna rodzina musi zbierać na wkład własny, żeby wzišć kredyt na mieszkanie.

Wg raportu Open Finance, trzyosobowa rodzina w której dwie osoby dorosłe zarabiajš œredniš krajowš (niecałe 5600 zł „na rękę”), może pożyczyć na mieszkanie œrednio 452,9 tys. zł w zależnoœci od banku. W niektórych bankach można liczyć na niecałe 500 tys. zł kredytu.

Schody się zaczynajš, gdy policzymy jaki potrzebny jest wkład własny. Aby zadłużyć się na 450 tys. zł dysponujšc 20-proc. wkładem własnym i uwzględniajšc koszty transakcyjne trzeba mieć na koncie ok. 150 tys. zł gotówki.

Zakładajšc, że rodzina ma dochód netto na poziomie 7500 zł netto i żyje skromnie w Warszawie, odłożenie wkładu własnego zajmie jej 4,5 roku.

Co znaczy skromnie?

Rzadko jada w restauracjach, rzadko wychodzi do kina czy teatru, wyjeżdża na tanie wakacje na 2 tygodnie rocznie, nie korzysta z taksówek, nie posiada samochodu i do tego za dach nad głowš nie musi płacić więcej niż właœciciel (tylko opłaty administracyjne plus media). Wg danych z portalu numbeo w tym przypadku koszty życia można przyjšć na poziomie ok. 4730 zł miesięcznie.

W przypadku mieszkania w mieszkaniu z jednš sypialniš i płaceniu za najem, czas potrzebny na zebranie wkładu własnego wydłuża się do ponad 11 lat. Dodajšc do tego koszty utrzymania rzadko używanego samochodu czas ten roœnie do 31 lat.

Wysokie wymagania odnoœnie wkładu własnego sš głównym powodem dlaczego mieszkania w Polsce nie drożejš w ostatnich latach. Jednak jego uzbieranie może być trudniejsze niż sama spłata kredytu.

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL