Jak długo odkładać na wkład własny

aktualizacja: 10.01.2017, 18:49
Foto: Fotorzepa, Marta Bogacz

Wiele lat oszczędna rodzina musi zbierać na wkład własny, żeby wziąć kredyt na mieszkanie.

REDAKCJA POLECA

Wg raportu Open Finance, trzyosobowa rodzina w której dwie osoby dorosłe zarabiają średnią krajową (niecałe 5600 zł „na rękę”), może pożyczyć na mieszkanie średnio 452,9 tys. zł w zależności od banku. W niektórych bankach można liczyć na niecałe 500 tys. zł kredytu.

Schody się zaczynają, gdy policzymy jaki potrzebny jest wkład własny. Aby zadłużyć się na 450 tys. zł dysponując 20-proc. wkładem własnym i uwzględniając koszty transakcyjne trzeba mieć na koncie ok. 150 tys. zł gotówki.

Zakładając, że rodzina ma dochód netto na poziomie 7500 zł netto i żyje skromnie w Warszawie, odłożenie wkładu własnego zajmie jej 4,5 roku.

Co znaczy skromnie?

Rzadko jada w restauracjach, rzadko wychodzi do kina czy teatru, wyjeżdża na tanie wakacje na 2 tygodnie rocznie, nie korzysta z taksówek, nie posiada samochodu i do tego za dach nad głową nie musi płacić więcej niż właściciel (tylko opłaty administracyjne plus media). Wg danych z portalu numbeo w tym przypadku koszty życia można przyjąć na poziomie ok. 4730 zł miesięcznie.

W przypadku mieszkania w mieszkaniu z jedną sypialnią i płaceniu za najem, czas potrzebny na zebranie wkładu własnego wydłuża się do ponad 11 lat. Dodając do tego koszty utrzymania rzadko używanego samochodu czas ten rośnie do 31 lat.

Wysokie wymagania odnośnie wkładu własnego są głównym powodem dlaczego mieszkania w Polsce nie drożeją w ostatnich latach. Jednak jego uzbieranie może być trudniejsze niż sama spłata kredytu.

Komentarz dnia

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE