BZ WBK Press Foto

Zbigniew Boniek pociesza młodego zawodnika po przegranym meczu i bieg ekstremalny Runmageddon w Zabrzu – prace śląskich fotoreporterów wśród 149 zdjęć, których nie da się zapomnieć

Bieg ekstremalny Runmageddon odbywający się na hałdzie. Zabrze (Polska), 9 kwietnia 2016 r.
TOMASZ
Już 14 lipca (piątek) o g. 18.30 zapraszamy do Galerii Katowice (ul. św. Jana 10) na wernisaż otwierający wystawę pokonkursową 13. edycji BZ WBK Press Foto. Wcześniej o g. 16.30 odbędzie się spotkanie autorskie „Od pasji do profesjonalizmu” z lokalnymi laureatami konkursu. Wstęp wolny!

25 kwietnia już po raz trzynasty poznaliśmy laureatów konkursu fotografii dokumentalnej BZ WBK Press Foto. Wśród nagrodzonych fotoreporterów są m.in. Tomasz Jodłowski i Radosław Kaźmierczak ze Śląska.

Laureatów tegorocznej edycji konkursu wyłoniło jury pod przewodnictwem Piotra Janowskiego w składzie: Joanna Kinowska, Waldemar Kompała, Chris Niedenthal i Monika Szewczyk-Wittek.Fotoreporterzy ze Śląskazachwycili jurorów zdjęciami w kategorii Sport. Tomasz Jodłowski zdobył III miejsce za fotoreportaż z biegu ekstremalnego Runmageddon w Zabrzu. Natomiast Radosław Kaźmierczak, laureat III miejsca za zdjęcie pojedyncze, uchwycił niezwykły moment spotkania młodego piłkarza ze Zbigniewem Bońkiem.

- Nagrodzone zdjęcie zostało zrobione na Stadionie Narodowym w Warszawie podczas finału turnieju „Z Podwórka na Stadion”, który ma popularyzować wśród dzieci i młodzieży piłkę nożną. Moją uwagę zwrócił pewien chłopczyk, który bardzo przeżywał, że jego drużyna przegrała mecz. Był załamany i głośno płakał, nie mogąc znaleźć dla siebie miejsca. Te jego niebywałe lamenty usłyszał prezes PZPN, legenda polskiej piłki Zbigniew Boniek. Podszedł do niego i próbował go pocieszyć. Nie wiem, co mówił, ale wydawał się na tyle przekonujący, że po kilku minutach chłopczyk przestał płakać – powiedział Radosław Kaźmierczak.

Laureatem najważniejszej nagrody w konkursie za Zdjęcie Roku jest Szymon Barylski, freelancer. Nagrodzone zdjęcie zostało wykonane w marcu 2016 r. w obozie uchodźców w Idomeni na granicy grecko-macedońskiej, do którego przybywają tysiące imigrantów z różnych warstw społecznych, uciekając przed wojną, śmiercią i głodem.

Wystawie w Katowicach towarzyszą również dodatkowe atrakcje:

  • bezpłatne dwudniowe warsztaty fotograficzne „Od pasji do profesjonalizmu” prowadzone przez Karolinę Jonderko – laureatkę tegorocznej edycji konkursu,
  • spotkanie autorskie z Karoliną Jonderko oraz Tomaszem Jodłowskim i Radosławem Kaźmierczakiem, które odbędzie się 14 lipca o godz. 16.30
  • konkurs dla gości odwiedzających wystawę, w którym nagrodą główną będzie aparat Instax mini 70 z filmem. Szczegóły konkursu będą dostępne w miejscu prezentacji wystawy.

Organizatorem i mecenasem konkursu jest Bank Zachodni WBK, partnerem technologicznym Fujifilm, a patronami medialnymi: dziennik Rzeczpospolita, TVP Kultura, Polskie Radio PR 1 oraz Interia.

 

GDZIE: Galeria Katowice (ul. św. Jana 10, Katowice)

KIEDY: 14-31 lipca 2017 r.,

wernisaż – 14 lipca (godz. 18.30)

spotkanie autorskie z laureatami konkursu – 14 lipca (godz. 16.30)

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL