Prenumerata 2018 już w sprzedaży - SPRAWDŹ!

Archiwum Kiszczaka

Miller: Wałęsa ma kłopot. Oszukał Kiszczaka

Leszek Miller
Fotorzepa/ Marian Zubrzycki
Leszek Miller uważa, że osoby, które teraz bronią Lecha Wałęsy, w 1991 roku wylewały na niego kubły nieczystości

Były przewodniczący SLD komentował materiały odnalezione w domu Czesława Kiszczaka. Miller uważa, że politycy z jego środowiska są w lepszej sytuacji, bo od lat mówiły o Wałęsie w podobnym tonie. 

- Pamiętam taki okres wyborów prezydenckich w 1990 roku, że ci, którzy dzisiaj bronią Wałęsy, wtedy gdy Wałęsa rywalizował z Tadeuszem Mazowieckim, wylewali na niego kubły nieczystości - przypomniał Miller w TVN24.

Były premier podkreślił, że jego partia nigdy nie walczyła na teczki, robili to politycy prawicy.

Miller odrzuca możliwość, że Wałęsa współpracował ze służbami w czasie formowania się III RP. - Pozwolę sobie przywołać jeden przykład. Umowa przy Okrągłym Stole stanowiła, że przez kolejne 4 lata po wyborach czerwcowych w 1989 roku będzie rządziła koalicja PZPR-ZSL-SD z premierem z PZPR, Czesławem Kiszczakiem. Dopiero po 4 latach miały odbyć się nowe wybory i, w zależności od woli wyborców, miała się ukształtować nowa koalicja rządząca. Tymczasem Lech Wałęsa i jego współpracownicy, bracia Kaczyńscy, odwrócił ten układ i utworzył koalicję Solidarność-OKP-ZSL-SD, bez PZPR. W ten sposób PZPR straciła władzę i Kiszczak nie potrafił stworzyć rządu - tłumaczył Miller. Jego zdaniem w ten sposób Wałęsa oszukał Kiszczaka.

Wracając do obecnych doniesień, Miller powiedział, że internetowe komentarze nie służą Wałęsie. - Wałęsa ma kłopot, bo nie potrafi ustalić jednej narracji, codziennie słyszymy coś innego - ocenił.

Miller dodał również, że jest zaskoczony obecnością dokumentów w domu Kiszczaka. Były szef SLD był przekonany, że wszystkie materiały zostały zniszczone lub przekazane osobom zainteresowanym. 

Źródło: TVN24

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL