Roman Giertych: Jarosław Kaczyński chce na miejsce Wałęsy wstawić innego Lecha

aktualizacja: 25.02.2016, 23:19
Foto: AFP

Trzeba zniszczyć historię, by zbudować Polskę wedle marzeń Jarosława Kaczyńskiego - przekonywał na antenie TVN24 Roman Giertych.

REDAKCJA POLECA
25.02.2016
Prokurator sprawdzi teczkę TW „Bolka”
25.02.2016
PO chce uchwały Sejmu ws poszanowania osiągnięć 26 lat polskiej wolności
25.02.2016
Jan Olszewski: W 1989 roku nie było rewolucji
Kariera.pl
Menedżer nie musi być wiecznie lojalny wobec dawnej firmy
kancelarierp.pl
Stwórz swoją umowę - szybko i profesjonalnie!

Giertych odniósł się w ten sposób do opublikowanych przez IPN dokumentów z tzw. archiwum Kiszczaka, z których wynika, że Lech Wałęsa w latach 1970-1976 był tajnym współpracownikiem SB o pseudonimie "Bolek". Sam Wałęsa twierdzi, że dokumenty te zostały sfałszowane.

 

Czytaj więcej:

Były wicepremier oskarżył polityków PiS, że powołując się na dokumenty z archiwum Kiszczaka "uderzają w historię Polski". - Mamy do czynienia z sytuacją, w której obiektywnie dla Polski to jest coś złego - dodał. Stwierdził jednocześnie, że uderzanie w Wałęsę jest "uderzaniem w historię Lecha Kaczyńskiego", który należał w pewnym okresie do bliskich współpracowników byłego lidera "Solidarności". 

 

Giertych przekonywał też, że Jarosław Kaczyński będzie zmierzać do wznowienia procesu lustracyjnego Lecha Wałęsy (obecnie Wałęsa ma status pokrzywdzonego przez SB). - IPN poszedł drogą służalczą wobec PiS-u i próbuje uczestniczyć w operacji, która ma przykryć nieudolność PiS-u w kilku zasadniczych elementach - ocenił.

Były wicepremier wyraził przekonanie, że prezes PiS zmierza do tego, by "w miejsce Lecha Wałęsy postawić innego Lecha". - Ale to się nie uda - dodał.

POLECAMY

KOMENTARZE