Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Architektura

Europa odważnie odnawiana

De Flat Kleiburg w Amsterdamie
EUmiesaward/Marcel
Najlepszš europejskie projekty 2017 roku prezentuje Stowarzyszenie Architektów Polskich w Warszawie.

Na wystawie można obejrzeć prace laureatów i finalistów Nagrody Miesa van der Rohe, jednego z najbardziej prestiżowych wyróżnień w Europie.Jest ono przyznawane co dwa lata od 1987 roku za nowe realizacje, ukończone od ostatniej edycji konkursu. Nominacje zgłaszajš eksperci z Europy, krajowe stowarzyszenia architektów oraz komitet wielkiego twórcy nowoczesnej architektury i stylu nazywanego międzynarodowym – Ludwiga Miesa van der Rohe (1886-1969). To on zasłynšł powiedzeniem: „mniej znaczy więcej”, bo preferował prostš i ponadczasowš formę, elewacje i wnętrza łatwe w utrzymaniu, wielofunkcyjnš i elastyczna przestrzeń dajšca się łatwo aranżować, nowoczesne rozwišzania i technologie.?W ubiegłym roku o Nagrodę Miesa van der Rohe ubiegali się projektanci 355 realizacji z 36 krajów i 260 miast oraz innych lokalizacji. Wœród 40 zgłoszeń uznanych za najlepsze, 24 powstały w centrach miast, dziewięć w otoczeniu naturalnym, a siedem na peryferiach. Autorami aż jednej czwartej najlepszych projektów sš architekci młodszego pokolenia do lat 40 oraz pracownie działajšce na rynku zaledwie od kilka lat.

Dwie najważniejsze nagrody przyznano za budownictwo mieszkaniowe. Nagroda głównš – holenderskiemu zespołom NL architects i XVW architectuur, które przeprowadziły renowację potężnego blokowiska De Flat Kleiburg w Amsterdamie (11 pięter, 400 metrów długoœci), w którym mieœci się 500 mieszkań! Mocno już zniszczonemu modernistycznemu budynkowi, któremu groziło rozebranie, przywrócili wysoki standard, łšczšc wyobraŸnię z pragmatyzmem. Przeobrazili go w nowoczesny budynek mieszkalny z możliwoœciš elastycznego projektowania wnętrz.

Laureatem nagrody w kategorii młody architekt – została pracownia MSA/V+ z Brukseli za narożny mieszkalny budynek NAVEZ, znakomicie wkomponowany w podmiejski krajobraz. Niewielki budynek z pięcioma mieszkaniami socjalnymi stanšł przy północnym wjeŸdzie do Brukseli, w sšsiedztwie starych kamienic. Chociaż biała nowoczesna fasada œmiało kontrastuje z nimi, to skala i forma nawišzuje do architektury starych domów. Jury doceniło wysokš jakoœć mieszkań, dynamiczne rozwišzania i wspaniałe widoki z okien.

Wœród pištki finalistów znalazło się także Muzeum Katyńskie na warszawskiej Cytadeli, zaprojektowane przez pracownię BBGK Architekci (Jan Belina-Brzozowski i Konrad Grabowiecki) oraz Jerzego Kalinę. Jego architektura, jak i ekspresyjnie symboliczne ukształtowanie przestrzeni ma dramatyczny mocny wyraz.

Warto również przypomnieć, że w 2015 roku zwycięzcš nagrody Miesa van der Rohe Award została Fiharmonia Szczecińska, zaprojektowana przez zespół Barozzi/Veiga we współpracy z A4 Studio.

Wystawę w Pawilonie wystawowym SARP przy ul. Foksal 2 można oglšdać do 19 maja

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL