Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Architektura

Architektura nagrodzona za prostotę

Bell-Lloc
materiały
Rafael Aranda, Carme Pigem i Ramon Vilalta – trójka tegorocznych laureatów Nagrody Pritzkera, zwanej architektonicznym Noblem, pochodzi z Katalonii.

Pritzker Prize 2017 wskazuje, że mija epoka architektów gwiazdorskich, ekstrawaganckich i szokujšcych form. Projekty tegorocznych laureatów harmonijnie integrujš się z krajobrazem podejmujšc dialog z otaczajšcš przestrzeniš. Nie zawłaszczajš jej; przed każdym projektem projektanci starannie jš rozpoznajš i dobierajš materiały, które dobrze się z niš komponujš.

- W dzisiejszych czasach ludzie na całym œwiecie stawiajš sobie ważne pytanie, które dotyczy nie tylko architektury, ale również prawa, polityki i rzšdu – napisali w oœwiadczeniu członkowie jury. Żyjemy w zglobalizowanym œwiecie,musimy polegać na międzynarodowych wpływach, handlu, dyskusjach, transakcjach. Ale coraz więcej osób obawia się, że w tych międzynarodowych wpływach, stracimy lokalne wartoœci, naszš lokalnš sztukę i zwyczaje. Rafael Aranda, Carme Pigem i Ramon Vilalta mówiš nam, że możliwe jest jedno i drugie. Pomagajš nam zobaczyć w najbardziej piękny i poetycki sposób, że odpowiedŸ na to pytanie nie tkwi w wyborze „albo / albo" i możemy, przynajmniej w architekturze, mieć nasze korzenie mocno osadzone w miejscu i ramiona sięgajšce reszty œwiata.

W swych projektach Katalończycy łšczš prostotę form z kreatywnoœciš, w œcisłym powišzaniu z przestrzeniš, dla której projektujš. Laureaci współpracujš z sobš od 1988 roku, gdy zdecydowali się powrócić do rodzinnej miejscowoœci i założyć tam pracownię architektonicznš. Wiele obiektów zrealizowali w Katalonii, co nie przeszkadza im tworzyć także w innych regionach Hiszpanii, we Francji czy w Belgii.

W Ripoll nad rzekš Ter (prowincja Girona) w miejsce wyburzonego teatru zaprojektowali unikalnš wielofunkcyjna publicznš przestrzeń La Lira Theater Public Open Space (2011). Na zewnštrz wyglšda jak ażurowa brama z nierdzewnej stal (o skali przywołujšcej dawny teatr), prowadzšca do miasta, a zarazem otwierajšca się na pięknš panoramę rzeki i gór. Przestrzeń ta jako zadaszony plac zachęca do spotkań, a pod ziemiš kryje wielofunkcyjnš salę.

Budynek przedszkola „El Petit Comte” (2010)w Besalu ( Girona) ma prostokštny kształt, a jednoczesnie to finezyjna konstrukcja z kolorowych pionowych rur , przypominajšcych dziecięce kredki (jedne pełnia rolę kolorowych filtrów naturalnego œwiatła, inne, obracajšce się, zapraszajš do zabawy).

Winnica Bell-Lloc (2007) w Palamós (Gerona)w Hiszpanii ukryta została przez architektów pod falistym dachem i na zewnštrz wydaje się prawie niewidoczna wœród winoroœli w dolinie, otoczonej wzgórzami. Œciany piwnic ze stali pochodzšcej z recyclingu zagłębiajš się w glebę. Zapewniajš chłód leżakujšcemu winu, a zarazem szczeliny między listwami blachy umożliwiajš doœwietlenie wnętrz naturalnym œwiatłem.

Doceniane realizacje katalońskich architektów to również m.in. Soulages Museum (2014) (poœwięcone francuskiemu abstrakcjoniœcie Pierre Soulages) w Rodez w Francji, czy biblioteka połšczona z centrum dla seniorów: Saint Antoni -Joan Oliver, Senior Citizens Center and Cándida Pérez Gardens w Barcelonie (2007), œwietnie wkomponowane w otaczajšcš tkankę miasta.

Nagroda Pritzkera przyznawana jest od 1979 roku. Jej celem jest uhonorowanie talentu architektów, ich wizji i zaangażowania, wzbogacajšcych otoczenie człowieka. Wœród wczeœniejszych laureatów jest wiele wielkich nazwisk.W 2016 roku Nagrodę Pritzkera otrzymał Chilijczyk Alejandro Aravena, projektujšcy tanie domy, które mogš być alternatywš dla prowizorycznej zabudowy południowoamerykańskich slumsów. Nagrodę otrzymywały także architektoniczne duety: Jacques Herzog i Pierre de Meuron oraz Kazuyo Sejima i Ryue Nishizawae, ale po raz pierwszy uhonorowano trójkę projektantów.

Katalończycy odbiorš jš 20 maja w Tokio.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL