Robot-płetwonurek szuka skarbów pod wodą

aktualizacja: 02.05.2016, 12:17
OceanOne został skonstruowany w taki sposób, aby przypominać nurkujące...
OceanOne został skonstruowany w taki sposób, aby przypominać nurkującego człowieka
Foto: materiały prasowe

Przypominający płetwonurka robot pomaga w wydobywaniu skarbów z XVII-wiecznego wraku u wybrzeży Francji. OceanOne jest zdalnie sterowany przez ludzi na powierzchni.

REDAKCJA POLECA
28.06.2016
Hełm, który czyni z nurka Iron Mana
05.05.2016
Ziemia jest oceanem
kariera
Zamożny Polak - ile zarabia?

Maszyna została zaprojektowana przez naukowców z Uniwersytetu Stanforda w taki sposób, aby przypominała nurkującego człowieka. Ma głowę z zestawem dwóch kamer dających stereoskopowe widzenie. Ma też dwie ręce - manipulatory, które przekazują na powierzchnię informacje zwrotne na temat ciężaru i twardości chwytanych obiektów. Zamiast nóg ma jednak niewielkie silniczki ze śrubami napędowymi umożliwiającymi bardzo precyzyjne ustawienie półtorametrowego "ciała" maszyny pod wodą.

- OceanOne to twój awatar. Naszym celem jest nurkowanie wirtualne, usunięcie człowieka z miejsc, w których może mu się stać krzywda - mówi prof. Oussama Khatib, jeden z twórców mechanicznego nurka.

Robot był testowany wielokrotnie w basenie. Ale próba generalna, w wodach otwartych, odbyła się we Francji, u wybrzeży Tulonu. To tu, na głębokości ok. 90 metrów spoczywa wrak "La Lune" - flagowego okrętu Ludwika XIV. Wielka jednostka zatonęła w 1664 roku, prawdopodobnie z powodu przeładowania. Na jej pokładzie znajdują się liczne skarby - królewska zastawa ze srebra i złota, a także przedmioty codziennego użytku oraz uzbrojenie. Naukowcy podkreślają, że wrak jest nietknięty.

Badania "La Lune" prowadzą francuscy nurkowie. Zespół prof. Khatiba uzyskał jednak pozwolenie na przeprowadzenie testów i ewentualną pomoc w pracach wydobywczych. OceanOne został opuszczony pod powierzchnię i przymocowany - na wszelki wypadek - do podwodnego pojazdu badaczy. Maszyna jest jednak samodzielna. Po wgraniu jej podwodnych map potrafi sama dopłynąć do celu i wykonać dokumentację.

Prof. Khatib siedział jednak za sterami na powierzchni, aby we właściwej chwili przejąć dowodzenie od sztucznej inteligencji. Taka okazja pojawiła się, gdy robot wypatrzył niewielkie naczynie. Udało się je wydobyć na powierzchnię w całości dzięki zręcznym mechanicznym palcom OceanOne.

Komentarz dnia
Żródło: rp.pl

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE