Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Archeologia

Robot-płetwonurek szuka skarbów pod wodš

OceanOne został skonstruowany w taki sposób, aby przypominać nurkujšcego człowieka
materiały prasowe
Przypominajšcy płetwonurka robot pomaga w wydobywaniu skarbów z XVII-wiecznego wraku u wybrzeży Francji. OceanOne jest zdalnie sterowany przez ludzi na powierzchni.

Maszyna została zaprojektowana przez naukowców z Uniwersytetu Stanforda w taki sposób, aby przypominała nurkujšcego człowieka. Ma głowę z zestawem dwóch kamer dajšcych stereoskopowe widzenie. Ma też dwie ręce - manipulatory, które przekazujš na powierzchnię informacje zwrotne na temat ciężaru i twardoœci chwytanych obiektów. Zamiast nóg ma jednak niewielkie silniczki ze œrubami napędowymi umożliwiajšcymi bardzo precyzyjne ustawienie półtorametrowego "ciała" maszyny pod wodš.

- OceanOne to twój awatar. Naszym celem jest nurkowanie wirtualne, usunięcie człowieka z miejsc, w których może mu się stać krzywda - mówi prof. Oussama Khatib, jeden z twórców mechanicznego nurka.

Robot był testowany wielokrotnie w basenie. Ale próba generalna, w wodach otwartych, odbyła się we Francji, u wybrzeży Tulonu. To tu, na głębokoœci ok. 90 metrów spoczywa wrak "La Lune" - flagowego okrętu Ludwika XIV. Wielka jednostka zatonęła w 1664 roku, prawdopodobnie z powodu przeładowania. Na jej pokładzie znajdujš się liczne skarby - królewska zastawa ze srebra i złota, a także przedmioty codziennego użytku oraz uzbrojenie. Naukowcy podkreœlajš, że wrak jest nietknięty.

Badania "La Lune" prowadzš francuscy nurkowie. Zespół prof. Khatiba uzyskał jednak pozwolenie na przeprowadzenie testów i ewentualnš pomoc w pracach wydobywczych. OceanOne został opuszczony pod powierzchnię i przymocowany - na wszelki wypadek - do podwodnego pojazdu badaczy. Maszyna jest jednak samodzielna. Po wgraniu jej podwodnych map potrafi sama dopłynšć do celu i wykonać dokumentację.

Prof. Khatib siedział jednak za sterami na powierzchni, aby we właœciwej chwili przejšć dowodzenie od sztucznej inteligencji. Taka okazja pojawiła się, gdy robot wypatrzył niewielkie naczynie. Udało się je wydobyć na powierzchnię w całoœci dzięki zręcznym mechanicznym palcom OceanOne.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL