Polski dron nad USA

aktualizacja: 27.03.2016, 20:17
Na podstawie setek zdjęć wykonanych z lotu ptaka, powstała  bardzo pre...
Na podstawie setek zdjęć wykonanych z lotu ptaka, powstała bardzo precyzyjna mapa wysokościowa terenu w formie numerycznego modelu terenu
Foto: Wikipedia

Dzięki badaniom Kaspra Hanusa z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu udało się potwierdzić istnienie w Elkins w stanie Arkansas kopców ziemnych, które tysiąc lat temu wzniosła społeczność kultury Missisipi.

Kasper Hanus wykonał badania w czasie stażu w Center for Advanced Spatial Technologies (CAST) na Uniwersytecie w Arkansas. Naukowiec dołączył do zespołu kierowanego przez dr Rachel Opitz. Wykonał szereg nalotów dronem nad stanowiskiem archeologicznym (obróbkę uzyskanych danych wykonał Wojciech Ostrowski z Zakładu Fotogrametrii, Teledetekcji i Systemów Informacji Przestrzennej Politechniki Warszawskiej).

Na podstawie setek zdjęć wykonanych z lotu ptaka, powstała bardzo precyzyjna mapa wysokościowa terenu w formie numerycznego modelu terenu. Widoczne są na niej kopce wzniesione około 1000 lat temu.

Pomiary wykonane z powietrza zdecydowanie ułatwiły archeologom pracę, stworzenie podobnej mapy za pomocą tradycyjnych narzędzi geodezyjnych, niwelatora i tachimetru elektronicznego wymagałoby zdecydowanie więcej czasu, a wynik mógłby okazać się daleki od tego uzyskanego dzięki wykorzystaniu drona.

Funkcje kopców w kulturze Missisipi były różnorodne. Mogły służyć jako platformy pod drewniane świątynie i domostwa elity społecznej i wodzów, jako grobowce, gdzie składano zmarłych, czasem w konstrukcjach z drewna, z licznymi darami grobowymi i często z osobami złożonymi w ofierze. Niektóre z kopców pełniły jedynie funkcję symboliczną jako markery znaczące ważne miejsca dla danej społeczności, na przykład zasięg danej osady.

-pap, Nauka w Polsce

Komentarz dnia
Żródło: rp.pl

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE