Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Archeologia

Polski dron nad USA

Na podstawie setek zdjęć wykonanych z lotu ptaka, powstała bardzo precyzyjna mapa wysokoœciowa terenu w formie numerycznego modelu terenu
Wikipedia
Dzięki badaniom Kaspra Hanusa z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu udało się potwierdzić istnienie w Elkins w stanie Arkansas kopców ziemnych, które tysišc lat temu wzniosła społecznoœć kultury Missisipi.

Kasper Hanus wykonał badania w czasie stażu w Center for Advanced Spatial Technologies (CAST) na Uniwersytecie w Arkansas. Naukowiec dołšczył do zespołu kierowanego przez dr Rachel Opitz. Wykonał szereg nalotów dronem nad stanowiskiem archeologicznym (obróbkę uzyskanych danych wykonał Wojciech Ostrowski z Zakładu Fotogrametrii, Teledetekcji i Systemów Informacji Przestrzennej Politechniki Warszawskiej).

Na podstawie setek zdjęć wykonanych z lotu ptaka, powstała bardzo precyzyjna mapa wysokoœciowa terenu w formie numerycznego modelu terenu. Widoczne sš na niej kopce wzniesione około 1000 lat temu.

Pomiary wykonane z powietrza zdecydowanie ułatwiły archeologom pracę, stworzenie podobnej mapy za pomocš tradycyjnych narzędzi geodezyjnych, niwelatora i tachimetru elektronicznego wymagałoby zdecydowanie więcej czasu, a wynik mógłby okazać się daleki od tego uzyskanego dzięki wykorzystaniu drona.

Funkcje kopców w kulturze Missisipi były różnorodne. Mogły służyć jako platformy pod drewniane œwištynie i domostwa elity społecznej i wodzów, jako grobowce, gdzie składano zmarłych, czasem w konstrukcjach z drewna, z licznymi darami grobowymi i często z osobami złożonymi w ofierze. Niektóre z kopców pełniły jedynie funkcję symbolicznš jako markery znaczšce ważne miejsca dla danej społecznoœci, na przykład zasięg danej osady.

-pap, Nauka w Polsce

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL