Na ratunek twierdzy Boyen

aktualizacja: 23.03.2016, 15:52
Budowę twierdzy Boyen rozpoczęto w kwietniu 1843 roku
Budowę twierdzy Boyen rozpoczęto w kwietniu 1843 roku
Foto: 123RF

W Pracowni Skanerów 3D Instytutu Archeologii w Laboratorium Humanistyki Cyfrowej Uniwersytetu Warszawskiego trwają prace projektowe związane z przygotowaniami do renowacji zewnętrznych murów XIX-wiecznej Twierdzy Boyen w Giżycku.

Naukowcy wykonują trójwymiarową dokumentację murów, która zostanie wykorzystana do ich inwentaryzacji i do prac konserwatorsko-rekonstrukcyjnych.

— W ten sposób umożliwimy również wirtualne zwiedzanie obiektu. W planach mamy zeskanowanie całej twierdzy. Chcielibyśmy w porozumieniu z miastem Giżycko utworzyć cykliczną szkołę letnią skanowania 3D dla studentów Uniwersytetu Warszawskiego, w ramach szerszej współpracy z Uniwersytetem Rolniczym w Krakowie i Politechniką Gdańską — wyjaśnia Janusz Janowski z Pracowni Skanerów 3D.

Twierdza Boyen to największy giżycki zabytek. Budowę rozpoczęto w kwietniu 1843 roku na rozkaz króla Fryderyka Wilhelma IV. Konstrukcja nosi imię generała armii pruskiej Hermanna Ludwiga Leopolda Gottlieba von Boyen, który był jednocześnie inicjatorem jej wzniesienia. Twierdza odegrała dużą rolę w czasie I wojny światowej, kiedy jej niemiecka załoga dwukrotnie odparła natarcia Rosjan.

Obecnie w części pomieszczeń twierdzy mieści się hostel. Przygotowano też trasę turystyczną.

—pap, nauka w Polsce

Komentarz dnia
Żródło: rp.pl

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE