Prenumerata 2018 już w sprzedaży - SPRAWDŹ!

Archeologia

Na ratunek twierdzy Boyen

Budowę twierdzy Boyen rozpoczęto w kwietniu 1843 roku
123RF
W Pracowni Skanerów 3D Instytutu Archeologii w Laboratorium Humanistyki Cyfrowej Uniwersytetu Warszawskiego trwają prace projektowe związane z przygotowaniami do renowacji zewnętrznych murów XIX-wiecznej Twierdzy Boyen w Giżycku.

Naukowcy wykonują trójwymiarową dokumentację murów, która zostanie wykorzystana do ich inwentaryzacji i do prac konserwatorsko-rekonstrukcyjnych.

— W ten sposób umożliwimy również wirtualne zwiedzanie obiektu. W planach mamy zeskanowanie całej twierdzy. Chcielibyśmy w porozumieniu z miastem Giżycko utworzyć cykliczną szkołę letnią skanowania 3D dla studentów Uniwersytetu Warszawskiego, w ramach szerszej współpracy z Uniwersytetem Rolniczym w Krakowie i Politechniką Gdańską — wyjaśnia Janusz Janowski z Pracowni Skanerów 3D.

Twierdza Boyen to największy giżycki zabytek. Budowę rozpoczęto w kwietniu 1843 roku na rozkaz króla Fryderyka Wilhelma IV. Konstrukcja nosi imię generała armii pruskiej Hermanna Ludwiga Leopolda Gottlieba von Boyen, który był jednocześnie inicjatorem jej wzniesienia. Twierdza odegrała dużą rolę w czasie I wojny światowej, kiedy jej niemiecka załoga dwukrotnie odparła natarcia Rosjan.

Obecnie w części pomieszczeń twierdzy mieści się hostel. Przygotowano też trasę turystyczną.

—pap, nauka w Polsce

Źródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL