Najstarsze znalezione relikty pochodzą z drugiej połowy XIV wieku. Na podstawie przeprowadzonych badań stwierdzono też, że pierwotna zabudowa działek została znacząco zmieniona w połowie XV wieku.

Naukowcy natknęli się również na późniejsze — z drugiej połowy XVI wieku — pozostałości drewnianej zabudowy mieszczańskiej — oficyny oraz latryny. Znaleziono w nich dobrze zachowane przedmioty codziennego użytku, dzbanek kamionkowy oraz naczynia ceramiczne.

Latryny, czyli dawne ustępy, są bardzo cenną kopalnią informacji o życiu mieszkańców miast. W 2015 roku, również w Gdańsku, archeolodzy znaleźli wewnątrz latryny zachowany w bardzo dobrym stanie sztuczny penis z drugiej połowy XVIII wieku. Odkryte zabytki trafią do jednego z gdańskich muzeów, natomiast pozostałości zabudowy odsłonięte w czasie prac przy Długim Targu zostały po zabezpieczeniu pozostawione na miejscu i zasypane.

Zdarza się, że konserwator zabytków decyduje o pozostawieniu odkrytych elementów ze względu na ich wiek, charakter lub wartość. Zabytki architektoniczne muszą być wówczas odpowiednio zabezpieczone i wkomponowane w projekt nowego budynku. Dzięki takiemu działaniu stare mury gotyckie stanowią obecnie część hotelu Radisson Blu w Gdańsku i można je oglądać. Z kolei wykopane w trakcie budowy pozostałości średniowiecznych naczyń użytkowych umieszczono pod szklaną podłogą budynku.

—pap, Nauka w Polsce