Jaskinia nie była dotychczas znana w środowisku naukowym, wśród grotołazów, ani nawet miejscowej ludności, dzięki temu istnieje możliwość przebadania zupełnie nienaruszonych osadów nowoczesnymi metodami.

Najcenniejszym dotychczasowym odkryciem są warstwy, w których zachowały się ślady pobytu po łowcach i zbieraczach sprzed kilkunastu tysięcy lat - z epoki lodowcowej, są to pozostałości po ogniskach i liczne narzędzia krzemienne. W pobliżu jaskini znajduje się wychodnia krzemienia wysokiej jakości. Pierwsi mieszkańcy obecnych terenów Polski na dużą skalę wytwarzali narzędzia właśnie z tego surowca. Służyły do polowania, obróbki kości, skór, drewna.

Dotychczasowe badania skoncentrowane są wokół wejść do jaskini, tam, gdzie człowiek pozostawił po sobie najwięcej śladów. Na razie archeolodzy dotarli około sześć metrów w głąb - od otworów wejściowych.

W sąsiedztwie Jaskini Perspektywicznej może znajdować się kolejna, nieznana do tej pory grota, świadczą o tym wyniki prac geofizycznych przeprowadzonych wiosną - obecnie trwają poszukiwania otworu wejściowego