Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Archeologia

Nieznana nauce ryba znaleziona na chodniku

Oksana Vernygora
Turysta zwiedzajšcy monastyr Matki Bożej z Candelarii sfotografował skamielinę ryby nieznanej wczeœniej nauce.

Kopalina, nazwana Candelarhynchus padillai, ma około 90 milionów lat i nie ma współczeœnie żyjšcych krewnych. Odkrycia dokonał młody turysta, zwiedzajšcy klasztor niedaleko miasta Ráquira Boyacá w Kolumbii.

- Dzieciak przebywał w klasztorze podczas wycieczki, gdy zauważył kształt ryby na płytach chodnikowych - wyjaœnił Javier Luque, doktorant i współautor publikacji. Młody turysta wykonał zdjęcie i kilka dni póŸniej pokazał je personelowi Centro de Investigaciones Paleontologicas, miejscowemu muzeum, z którym współpracujš naukowcy z University of Alberta, aby badać i chronić odkrycia skamielin z tego regionu.

Pracownicy oœrodka od razu rozpoznali kopalnš rybę. Przeœledzono kroki młodego turysty i znaleziono niemal idealnš, nienaruszonš kopalinę. Była to pochodzšca z okresu kredowego pierwsza kopalna ryba z rodziny jaszczurnikowatych, jakš kiedykolwiek znaleziono nie tylko w Kolumbii, ale w całej tropikalnej Ameryce Południowej.

Ryby z tej rodziny to drapieżniki, które przypominajš jaszczurki kształtem głowy i pyska, rozmiarami oraz zachowaniem. Naukowców najbardziej zaskoczył fakt, że mimo dwóch lat funkcjonowania jako chodnik, skamielina jest zupełnie nienaruszona.

Znowu okazało się, że wystarczy patrzeć pod nogi, aby coœ znaleŸć. Czasem jest to moneta, a czasem ryba na chodniku. Spostrzegawczy dziesięcioletni turysta przeszedł do historii paleontologii tylko dlatego, że uważał na nierównym trotuarze.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL