Wykopaliska z 1983 roku ujawniły na tym terenie osadnictwo pruskie już w XI i XII wieku. Budowę zamku działdowskiego, na sztucznym wzniesieniu,  zakon rozpoczął w 1340 roku.   W 1410 roku Władysław Jagiełło na krótko zdobył Działdowo, miasto było również nękane przez wojska polskie w 1414 i 1422 roku. W 1466 po wojnie trzynastoletniej miasto pozostało w granicach Prus Książęcych, które w latach 1525–1657 stanowiły polskie lenno. 

Teraz w  Działdowie ruszyły badania wykopaliskowe, archeolodzy szukają pozostałości średniowiecznych bram i murów miejskich. Prace te są konieczne aby rozpocząć rewitalizację starego miasta. Władze zamierzają przywrócić wygląd rynku z początku XX wieku i stworzyć tam atrakcyjne miejsca odpoczynku. Odkryto już warstwy historycznego bruku, fundamenty najstarszego miejskiego browaru i drewnianą kanalizację.

Działdowo otrzyma środki ma rewitalizację w ramach programu CittaSlow. Jest to międzynarodowe stowarzyszenie miast dobrego i harmonijnego życia. Skupia miasteczka, które chcą stanowić alternatywę wobec globalizacji i wielkomiejskiego pośpiechu, mają przyciągać turystów urokiem, zabytkami, nieśpiesznym tempem życia oraz regionalną kuchnią.