Częściowy szkielet nowego gatunku roślinożernego dinozaura wielkości indyka został odkryty w skałach w południowo-wschodniej Australii. Odkryto skamieniałe kości ogona i stopy, które rozszerzają wiedzę na temat różnorodności małych, dwunożnych dinozaurów zwanych ornitopodami (dinozaury ptasionogie), wędrujących po wielkiej ryftowej dolinie, powstałej w wyniku rozciągania się skorupy ziemskiej, która kiedyś istniała między Australią a Antarktydą. Nowy dinozaur został nazwany Diluvicursor Pickering.

Znalezisko pokazuje, że wśród blisko spokrewnionych ornitopodów w tej części Australii, występują co najmniej dwa odrębne typy budowy ciała. Pierwszy z nich charakteryzował się niezwykle długim ogonem i delikatną budową ciała, drugi zaś, Diluvicursor Pickering, zbudowany był bardziej muskularnie i miał znacznie krótszy ogon. Wstępna rekonstrukcja mięśni sugeruje, że ten dinozaur był znakomitym biegaczem z silnie umięśnionymi nogami.

Szczątki dinozaura znalezione zostały w skałach kredowych głębokich basenów osadowych, które powstały w obrębie szczeliny australijsko-antarktycznej, teraz stanowią one klify południowego wybrzeża australijskiego stanu Wiktoria. Szczątki kręgowców zostały przyniesione przez potężną rzekę wraz z pniami drzew, konarami i gałęziami. Ciało zwierzęcia wbiło się w pień leżący na dnie rzeki. Osady drewna zachowane w tym miejscu prawdopodobnie pochodzą z gatunków drzew iglastych, które do dziś rosną w Australii.