Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie rozpoczyna współpracę z prof. Marie Allen,  kierującą Laboratorium Rudbeck na Wydziale Genetyki i Patologii Uniwersytetu w Uppsali.  Profesor Marie Allen, która zajmuje się od wielu lat analizą DNA kopalnego, jest najbardziej znana z badań genetycznych dotyczących Mikołaja Kopernika. Badania prowadzone w Uppsali potwierdziły, że czaszka znaleziona przy ołtarzu w katedrze we Fromborku należała do astronoma. Materiałem porównawczym był włos znaleziony w jednej z ksiąg należących do Kopernika. Prof. Allen prowadziła także badania dotyczące wikingów pochodzących z Valsgaerde w Upplandii i z wyspy Salme w Estonii.  

- Genetyka jest nauką, która rozwija się bardzo prężnie i musimy nadążyć za tym rozwojem. Współpraca z prof. Marią Allen  powoduje, że możemy liczyć na rozwój naukowy i technologiczny. Mamy też większe możliwości z pozyskaniem funduszy europejskich - wyjaśnił dr  Andrzej Ossowski z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. - Mamy nadzieję, że nasza współpraca spowoduje, że będziemy mogli badać stanowiska szkieletowe z wielu okresów historycznych, co spowoduje wzrost naszej wiedzy na temat obszaru Morza Bałtyckiego.

 Do tej pory zespół dr. Ossowskiego prowadził m.in. badania wraz ze stargardzkim muzeum dotyczące populacji z okresu średniowiecza w Lubinie na wyspie Wolin. Współpraca ze szwedzkimi naukowcami usprawni prace poszukiwawcze  prowadzone przez Polską Bazę Genetyczną Ofiar Totalitaryzmów, której koordynatorem jest dr Andrzej Ossowski. Polska Baza Genetyczna Ofiar Totalitaryzmów w Szczecinie powstała w 2012 r. Prowadzi ona identyfikację genetyczną ofiar zbrodni komunistycznych ekshumowanych na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie oraz ofiar zbrodni systemów totalitarnych z lat 1939-1953 ekshumowanych w Białymstoku. Równolegle na szeroką skalę gromadzony jest porównawczy materiał genetyczny krewnych ofiar Obławy Augustowskiej.

Baza zgromadziła do tej pory materiał ze szczątków prawie 800 ofiar, a w przypadku 300 z nich uzyskano wiarygodne profile genetyczne. Przechowuje także stanowiące materiał porównawczy próbki DNA od prawie 1500 osób krewnych ofiar. Do tej pory udało się zidentyfikować około 70 ofiar, w tym m.in. Hieronima Dekutowskiego "Zaporę", Danutę Siedzikównę "Inkę" i Zygmunta Szendzielarza "Lupaszkę".

—PAP Nauka w Polsce, k.k.