Egipscy archeolodzy odnaleźli grobowiec sprzed ok. 3,5 tys. lat

aktualizacja: 12.09.2017, 23:25
Foto: Shutterstock

Ministerstwo Egiptu ds .zabytków starożytności poinformowało, że w Luksorze odkryto bardzo cenny grobowiec złotnika sprzed co najmniej 3,5 tysiąca lat. W środku natrafiono na bogaty zbiór artefaktów, w tym sarkofagi i biżuterię.

Egipscy naukowcy oszacowali, że grobowiec pochodzi z czasów panowania XVIII Dynastii (1550-1292 r. p.n.e.), czyli z początku szczytowego okresu potęgi Egiptu. Krypta jest usytuowana na zachodnim brzegu Nilu w nekropolii poświęconej arystokratom i najważniejszym urzędnikom na dworze faraona. Wewnątrz grobowca badacze odnaleźli kolekcję bezcennych sarkofagów, mumii, biżuterii i wykonanych z drewna masek pogrzebowych. Natrafiono również pomnik przedstawiający, jak można się domyślać, złotnika w towarzystwie żony.

Rząd Egiptu liczy na to, że tej klasy ważne odkrycia dadzą nowy impuls słabnącej branży turystycznej w kraju.

Komentarz dnia
Żródło: rp.pl

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE