Archeologia

Wykopaliska na Westerplatte

Fotorzepa/Adam Burakowski
Rozpoczął się drugi sezon badań archeologicznych na Westerplatte. Naukowcy zbadają obiekty, będące częścią polskiej składnicy wojskowej.

W ramach tegorocznych prac, które potrwają do 22 grudnia, archeolodzy odkrywają fundamenty budynku administracyjnego i starych koszar. Chcą je zbadać i sporządzić dokumentację, która pokaże m.in. dokładną lokalizację obiektów. W niedalekiej przyszłości podjęte zostaną decyzje dotyczące rekonstrukcji niektórych obiektów. Plan zakłada też ekspozycję części odkrytych fundamentów.

W pierwszych dniach września archeolodzy przystąpią do dokładniejszego badania terenu sąsiadującego bezpośrednio ze zniszczoną 2 września 1939 roku w wyniku niemieckiego bombardowania, wartownią nr 5. W trakcie ubiegłorocznych prac natrafili na lej po bombie, która eksplodowała przy jednym z narożników wartowni. Dwie inne bomby trafiły w wartownię i zabiły sześciu żołnierzy.  

W trakcie ubiegłorocznych badań archeolodzy wydobyli około czterech tysięcy różnego rodzaju obiektów, w tym wojskowych i cywilnych guzików, polskich i niemieckich monet, łusek, amunicji. W trakcie tegorocznych badań znaleziono już wiele monet,  w tym pięciozłotową, srebrną monetę z wizerunkiem Piłsudskiego. Archeolodzy wydobyli też bardzo dużą ilość polskich mundurowych guzików. Wśród tegorocznych znalezisk są także przedmioty bardziej osobiste, na przykład scyzoryk, polski metalowy szkaplerzyk z literami MT (mogą być to inicjały właściciela).

Archeolodzy znaleźli też różnego typu odznaki będące elementami umundurowania i duży zbiór plomb z wybitym polskim orzełkiem i napisem "WST Westerplatte", którymi zabezpieczano wejścia do obiektów składnicy tranzytowej. W pobliżu fundamentów dawnego obiektu administracyjnego natrafiono na skupisko łusek, znaleziono je w jednym miejscu, co wskazywałoby, że było to stanowisko ręcznego karabinu maszynowego.

Wśród tegorocznych znalezisk jest także wiele przedmiotów związanych z działalnością kurortu, jaki istniał na terenie półwyspu Westerplatte, zanim teren ten zaczął pełnić funkcje wojskowe. Archeolodzy znaleźli fragmenty porcelany, żetony służące letnikom do wypożyczenia kąpielówek, ręczników oraz monety z bardzo różnych okresów.

Polska składnica wojskowa powstała na Westerplatte decyzją Rady Ligi Narodów - organu, który kontrolował porządek prawny w Wolnym Mieście Gdańsk. Składnica zaczęła funkcjonować w 1926 r., ale moment ten poprzedziły kilkuletnie przygotowania, w tym budowa magazynów oraz linii kolejowej. W latach 30. system obronny na Westerplatte został rozbudowany. Powstało wówczas m.in. pięć wartowni oraz nowoczesny budynek koszar.

1 września 1939 r. o godzinie 4.47 Westerplatte zostało zaatakowane wystrzałami z niemieckiego pancernika "Schleswig-Holstein". Oddziały polskie pod dowództwem majora Henryka Sucharskiego do 7 września 1939 r. broniły placówki przed atakami wroga z morza, lądu i powietrza. Według rożnych źródeł gdy wybuchły walki, w polskiej składnicy przebywało 210-240 Polaków. W walkach poległo 15 polskich żołnierzy, około 30 zostało rannych. Liczbę zabitych po stronie niemieckiej szacuje się na 50 żołnierzy, rannych - na około 120.

—PAP Nauka w Polsce, k.k. 

Źródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL