Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Archeologia

Na zamku w Człuchowie znaleziono srebrne monety

Fotolia
Osiemnaœcie srebrnych monet z połowy XVII w. znaleŸli archeolodzy na zamku w Człuchowie na Pomorzu.

Ukryto je najprawdopodobniej podczas oblężenia zamku przez wojska szwedzkie, podczas potopu w 1655-56 roku. Przetrwały w bardzo dobrym stanie.  Ze względu na ich dużš wartoœć obiegowš w XVII wieku, sš one rzadkimi znaleziskami archeologicznymi. 

Wœród numizmatów sš orty Zygmunta III Wazy, Jana Kazimierza i księcia pruskiego Jerzego Wilhelma oraz jedna moneta o nominale 10 krajcarów arcyksięcia Austrii Leopolda V. Orty były monetami ćwierćtalarowymi o œrednicy 2,5-3,0 cm. Ten typ pienišdza wprowadzono do obiegu na poczštku XVII wieku dla obsługi handlu zagranicznego. Poczštkowo za jednš monetę tego typu można było kupić kilkanaœcie kur. W połowie XVIII stulecia wartoœć monety obniżyła się o połowę, miedzy innymi w zwišzku z napływem kruszcu z Ameryki.

Być może skarb wchodził w skład większego zbioru. Historyk Konstanty Koœciński odnotował na poczštku XX wieku w swoich zapiskach, że pracujšcy przy cmentarzu robotnik natknšł się na skarb monet -  dzięki temu odkryciu był ponoć w stanie wyemigrować do Ameryki.

—PAP Nauka w Polsce, k.k.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL