Na zamku w Człuchowie znaleziono srebrne monety

aktualizacja: 23.08.2017, 17:08
Foto: Fotolia

Osiemnaście srebrnych monet z połowy XVII w. znaleźli archeolodzy na zamku w Człuchowie na Pomorzu.

REDAKCJA POLECA
24.08.2017
Szukają "Żółtego Lwa" w Martwej Wiśle
kariera
Jak przekonać szefa do awansu?

Ukryto je najprawdopodobniej podczas oblężenia zamku przez wojska szwedzkie, podczas potopu w 1655-56 roku. Przetrwały w bardzo dobrym stanie.  Ze względu na ich dużą wartość obiegową w XVII wieku, są one rzadkimi znaleziskami archeologicznymi. 

Wśród numizmatów są orty Zygmunta III Wazy, Jana Kazimierza i księcia pruskiego Jerzego Wilhelma oraz jedna moneta o nominale 10 krajcarów arcyksięcia Austrii Leopolda V. Orty były monetami ćwierćtalarowymi o średnicy 2,5-3,0 cm. Ten typ pieniądza wprowadzono do obiegu na początku XVII wieku dla obsługi handlu zagranicznego. Początkowo za jedną monetę tego typu można było kupić kilkanaście kur. W połowie XVIII stulecia wartość monety obniżyła się o połowę, miedzy innymi w związku z napływem kruszcu z Ameryki.

Być może skarb wchodził w skład większego zbioru. Historyk Konstanty Kościński odnotował na początku XX wieku w swoich zapiskach, że pracujący przy cmentarzu robotnik natknął się na skarb monet -  dzięki temu odkryciu był ponoć w stanie wyemigrować do Ameryki.

—PAP Nauka w Polsce, k.k.

Komentarz dnia
Żródło: rp.pl

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE