Archeologia

Szpital Krzyżaków w Toruniu

Fotolia
Archeolodzy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu badają średniowieczny szpital na Rynku Nowomiejskim.

Udało się odnaleźć cenne przedmioty wykorzystywane do opieki nad chorymi wiele wieków temu. Dotychczas rozpoznano wschodnią, ceglaną partię fundamentu budynku od zewnątrz, odkopano pruską studnię z XIX wieku, ustalono kilka poziomów użytkowych oraz znaleziono relikt ceglanej budowli na dziedzińcu. 

W  średniowiecznym Toruniu było kilka szpitali. W Nowym Mieście, co wynika z relacji historyków, działały dwa szpitale - jeden pod wezwaniem świętych Piotra i Pawła, drugi - obecnie badany - przy ul. Szpitalnej. Kilka lat temu były tu mieszkania i liczne podziały wewnętrzne, więc dopiero teraz można  poznać wnętrze szpitala i technikę fundamentowania. Wielką radość sprawiło archeologom znalezienie pierścionka zakonnego z monogramem Chrystusa, który nie mógł należeć do osoby cywilnej, ale zakonnej, co potwierdza działalność w tym miejscu sióstr - benedyktynek i cysterek.

Archeolodzy znaleźli m.in. nożyczki do obcinania knotów świec, liczne naczynia ceramiczne, garnki, dzbany, misy charakterystyczne dla terenów zakonu krzyżackiego,  końcówki od pasa, nóżkę kieliszka mogącego służyć jako miarka do lekarstw.

- PAP Nauka w Polsce, k.k.

Źródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL