Szpital Krzyżaków w Toruniu

aktualizacja: 12.07.2017, 15:25
Foto: Fotolia

Archeolodzy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu badają średniowieczny szpital na Rynku Nowomiejskim.

REDAKCJA POLECA
20.07.2017
Aborygeni są w Australii co najmniej od 65 tys. lat
kariera
Millenialsi - czego oczekują od pracodawcy?

Udało się odnaleźć cenne przedmioty wykorzystywane do opieki nad chorymi wiele wieków temu. Dotychczas rozpoznano wschodnią, ceglaną partię fundamentu budynku od zewnątrz, odkopano pruską studnię z XIX wieku, ustalono kilka poziomów użytkowych oraz znaleziono relikt ceglanej budowli na dziedzińcu. 

W  średniowiecznym Toruniu było kilka szpitali. W Nowym Mieście, co wynika z relacji historyków, działały dwa szpitale - jeden pod wezwaniem świętych Piotra i Pawła, drugi - obecnie badany - przy ul. Szpitalnej. Kilka lat temu były tu mieszkania i liczne podziały wewnętrzne, więc dopiero teraz można  poznać wnętrze szpitala i technikę fundamentowania. Wielką radość sprawiło archeologom znalezienie pierścionka zakonnego z monogramem Chrystusa, który nie mógł należeć do osoby cywilnej, ale zakonnej, co potwierdza działalność w tym miejscu sióstr - benedyktynek i cysterek.

Archeolodzy znaleźli m.in. nożyczki do obcinania knotów świec, liczne naczynia ceramiczne, garnki, dzbany, misy charakterystyczne dla terenów zakonu krzyżackiego,  końcówki od pasa, nóżkę kieliszka mogącego służyć jako miarka do lekarstw.

- PAP Nauka w Polsce, k.k.

Komentarz dnia
Żródło: rp.pl

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE