Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Archeologia

Szpital Krzyżaków w Toruniu

Fotolia
Archeolodzy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu badajš œredniowieczny szpital na Rynku Nowomiejskim.

Udało się odnaleŸć cenne przedmioty wykorzystywane do opieki nad chorymi wiele wieków temu. Dotychczas rozpoznano wschodniš, ceglanš partię fundamentu budynku od zewnštrz, odkopano pruskš studnię z XIX wieku, ustalono kilka poziomów użytkowych oraz znaleziono relikt ceglanej budowli na dziedzińcu. 

W  œredniowiecznym Toruniu było kilka szpitali. W Nowym Mieœcie, co wynika z relacji historyków, działały dwa szpitale - jeden pod wezwaniem œwiętych Piotra i Pawła, drugi - obecnie badany - przy ul. Szpitalnej. Kilka lat temu były tu mieszkania i liczne podziały wewnętrzne, więc dopiero teraz można  poznać wnętrze szpitala i technikę fundamentowania. Wielkš radoœć sprawiło archeologom znalezienie pierœcionka zakonnego z monogramem Chrystusa, który nie mógł należeć do osoby cywilnej, ale zakonnej, co potwierdza działalnoœć w tym miejscu sióstr - benedyktynek i cysterek.

Archeolodzy znaleŸli m.in. nożyczki do obcinania knotów œwiec, liczne naczynia ceramiczne, garnki, dzbany, misy charakterystyczne dla terenów zakonu krzyżackiego,  końcówki od pasa, nóżkę kieliszka mogšcego służyć jako miarka do lekarstw.

- PAP Nauka w Polsce, k.k.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL