Szpital Krzyżaków w Toruniu

aktualizacja: 12.07.2017, 15:25
Foto: Fotolia

Archeolodzy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu badają średniowieczny szpital na Rynku Nowomiejskim.

REDAKCJA POLECA
20.07.2017
Aborygeni są w Australii co najmniej od 65 tys. lat
kariera
Jak przekonać szefa do awansu?

Udało się odnaleźć cenne przedmioty wykorzystywane do opieki nad chorymi wiele wieków temu. Dotychczas rozpoznano wschodnią, ceglaną partię fundamentu budynku od zewnątrz, odkopano pruską studnię z XIX wieku, ustalono kilka poziomów użytkowych oraz znaleziono relikt ceglanej budowli na dziedzińcu. 

W  średniowiecznym Toruniu było kilka szpitali. W Nowym Mieście, co wynika z relacji historyków, działały dwa szpitale - jeden pod wezwaniem świętych Piotra i Pawła, drugi - obecnie badany - przy ul. Szpitalnej. Kilka lat temu były tu mieszkania i liczne podziały wewnętrzne, więc dopiero teraz można  poznać wnętrze szpitala i technikę fundamentowania. Wielką radość sprawiło archeologom znalezienie pierścionka zakonnego z monogramem Chrystusa, który nie mógł należeć do osoby cywilnej, ale zakonnej, co potwierdza działalność w tym miejscu sióstr - benedyktynek i cysterek.

Archeolodzy znaleźli m.in. nożyczki do obcinania knotów świec, liczne naczynia ceramiczne, garnki, dzbany, misy charakterystyczne dla terenów zakonu krzyżackiego,  końcówki od pasa, nóżkę kieliszka mogącego służyć jako miarka do lekarstw.

- PAP Nauka w Polsce, k.k.

Komentarz dnia
Żródło: rp.pl

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE