Wiadomość sprzed 2,5 tys. lat: Przyślij wino

aktualizacja: 17.06.2017, 10:17
Foto: Tel Aviv University American Friends

Po ponad 50 latach udało się odczytać informację umieszczoną na pochodzącej z 600 roku p.n.e. glinianej tabliczce, znalezionej przez archeologów w Izraelu - informuje "New York Times". Owa informacja brzmi: Przyślij więcej wina.

REDAKCJA POLECA

Jak się okazało wiadomość umieścił na tabliczce żołnierz o imieniu Hananyahu, który wysłał wiadomość swojemu przyjacielowi.

Przez lata badacze próbowali rozszyfrować co napisano na ostrakonie - skorupie naczynia ceramicznego, które w starożytnym Egipcie i Grecji służyło za materiał piśmienniczy.

Najpierw udało im się odczytać hebrajskie słowa "pieniądze" i "Jahwe" oraz adresata listu - Elyashiva. Dopiero jednak niedawno badacze odkryli, że na odwrocie ostrakonu znajduje się jeszcze jeden napis - apel o przesłanie większej ilości wina.

Teraz, za pomocą technologii obrazowania wielospektralnego, udało się odczytać niewidoczne dotąd słowa i rozszyfrować wiadomość sprzed ponad 2,5 tysiąca lat. O odkryciu badacze poinformowali na łamach internetowego czasopisma naukowego "PLoS One".

Hananyahu, oprócz prośby o wino, napisał też, że będzie towarzyszył Elyashivowi we wszystkim.

Ostrakon odnaleziono na terenie dawnej fortecy Arad, która należała do Królestwa Judy w czasie, gdy Hananyahu pisał do swojego przyjaciela. Ok. 586 roku Juda została podbita przez Babilon.

Komentarz dnia
Żródło: rp.pl

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE