Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Archeologia

Wiadomość sprzed 2,5 tys. lat: Przyślij wino

Tel Aviv University American Friends
Po ponad 50 latach udało się odczytać informację umieszczonš na pochodzšcej z 600 roku p.n.e. glinianej tabliczce, znalezionej przez archeologów w Izraelu - informuje "New York Times". Owa informacja brzmi: Przyœlij więcej wina.

Jak się okazało wiadomoœć umieœcił na tabliczce żołnierz o imieniu Hananyahu, który wysłał wiadomoœć swojemu przyjacielowi.

Przez lata badacze próbowali rozszyfrować co napisano na ostrakonie - skorupie naczynia ceramicznego, które w starożytnym Egipcie i Grecji służyło za materiał piœmienniczy.

Najpierw udało im się odczytać hebrajskie słowa "pienišdze" i "Jahwe" oraz adresata listu - Elyashiva. Dopiero jednak niedawno badacze odkryli, że na odwrocie ostrakonu znajduje się jeszcze jeden napis - apel o przesłanie większej iloœci wina.

Teraz, za pomocš technologii obrazowania wielospektralnego, udało się odczytać niewidoczne dotšd słowa i rozszyfrować wiadomoœć sprzed ponad 2,5 tysišca lat. O odkryciu badacze poinformowali na łamach internetowego czasopisma naukowego "PLoS One".

Hananyahu, oprócz proœby o wino, napisał też, że będzie towarzyszył Elyashivowi we wszystkim.

Ostrakon odnaleziono na terenie dawnej fortecy Arad, która należała do Królestwa Judy w czasie, gdy Hananyahu pisał do swojego przyjaciela. Ok. 586 roku Juda została podbita przez Babilon.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL